Ustalenie widzeń ojca z dzieckiem?

Witam

W związku z tym, że ojciec mojej córki (podobno) złoży wniosek o uregulowanie widzeń z dzieckiem mam pytanie czy jeśli chcę by w tych ewentualnych widzeniach uczestniczył ktoś postronny np kurator sądowy to mam udzielić pisemnej odpowiedzi na ten pozew (i np złożyć go w dniu rozprawy) czy wystarczy że na sprawie o to poproszę??
Dodam tylko, że na sprawie o powierzenie mi władzy i ustalenie miejsca pobytu dziecka przy mnie Sędzia poinformował ojca dziecka, że ewentualne widzenia z nasza 5 letnią córką będą musiały się odbywać pod moją obecność gdyż dziecko jego nie zna. a ja obecnością osoby postronnej chcę uniknąć sytuacji kiedy to będzie mnie posądzał o utrudnianie kontaktów itp. co raczył sugerować na wyżej wymienionej sprawie.

1 odpowiedź prawnika

2
Stanisław Dek, Adwokat
Zagłosowali: Ewa W., Wanda Książek
To w jakiej formie wypowie się Pani o swoim stanowisku dotyczącym kontaktów ojca z dzieckiem nie ma większego znaczenia - może być w odpowiedzi na wniosek, może być na rozprawie - co zostanie zaprotokołowane jako Pani stanowisko, może Pani po 1 rozprawie złożyć też pismo ze swoim stanowiskiem.

Jeśli chodzi o osoby trzecie uczestniczące w widzeniach, to proszę pamiętać, że za obecność kuratora trzeba płacić. Może Pani wnosić o ustalenie kontaktów w takim czasie i o takich godzinach aby te widzenia odbywały się w Pani obecności - w uzasadnieniu takiego wniosku wskazuje Pani, że taki sposób widzeń będzie zapewniał dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa w sytuacji w której będzie się kontaktowało z osobą którą praktycznie nie zna. Jeśli są przeszkody na to aby to Pani była w trakcie kontaktów, może Pani zaproponować np. babcię dziecka, bądź inną zaufaną osobę, którą dziecko zna i w towarzystwie której będzie czuło się bezpiecznie.

Sugerowałbym zajęcie takiego stanowiska aby te kontakty na początku były ograniczone, żeby dziecko się oswoiło i wraz z rozbudową relacji - ulegały dalszemu przedłużeniu. Sąd może dopuścić dowód z opinii biegłych z RODK-u na okoliczność ustalenia predyspozycji ojca do realizowania kontaktów z dzieckiem, biegli się wypowiedzą co do częstotliwości i formy spotkań , aby nie godziły one w dobro dziecka.
24.08.2010 21:17