Zniesienie alimentów na pełnoletnie dziecko.

Zarabiam 1000zł na utrzymaniu mam 2 dzieci 8 i 12 lat żona nie pracuje bo jest chora ja pracuję w zakładzie chronionym mam orzeczenie na wadę wzroku jaskra mam córkę nie ślubną w wieku 18 lat skończyła liceum chce iść na dzienne studia stara się o podwyżkę alimentów z 200 zł na 800 zł czy Sąd może tyle przyznać przy moich dochodach a czy ja mogę się starać o zniesienie alimentów w mojej sytuacji a od 4 lat pomaga nam opieka społeczna .

1 odpowiedź prawnika

3
mkorona
Malgorzata Korona, prawnik in spe, EWSPA Warszawa
Zagłosowali: Sebastian P., Wanda Książek, Maciej Furtas
Witam.
Podobne kwestie byly poruszana na portalu - polecam zaznajomienie sie z odpowiedziami:
http://www.legeo.pl/porady/pytanie/10113/potrzebuje-porady-z-zakresu-alimentow-na-dorosle-dziecko-corka-ma-20-lat-jedne-studia-sama-przerw [legeo.pl]
http://www.legeo.pl/porady/pytanie/7521/alimenty-dla-pelnoletniego-dziecka [legeo.pl]
Sam fakt ukonczenia 18 roku zycia przez dziecko nie znosi automatycznie obowiazku alimentacyjnego, poniewaz rodzice obowiazani sa do swiadczen alimentacyjnych wzgledem dziecka, ktore nie jest jeszcze sie w stanie utrzymac samodzielnie - a tak bedzie w przypadku, gdy corka rozpocznie studia dzienne - dotyczy to rowniez dzieci pozamalzenskich. Zgodnie z orzeczeniem Sadu Najwyższego z 14 listopada 1997 (III CKN 257/97, OSNC 1998, nr 4,poz. 70)”Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodzicow wobec dzieci, które osiągnęły pelnoletnosc, brac należy także pod uwage, czy wykazuja one chec do dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalaja na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki”.
Trudna sytuacja materialna rodzcow nie zwalnia ich co prawda od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci, jednakze zakres obowiązku alimentacyjnego uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) i od zarobkowych i majatkowych możliwości zobowiązanego. Ponadto wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegac także na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.
Jednakze rodzice MOGĄ uchylic się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli sa one polaczone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem (…) – art. 133 par. 3 KRO.
Podsumowując – na podstawie podanych informacji nie wydaje się, aby sad przychylil się do zadac corki w kwestii podniesienia wysokości świadczenia z 200 na 800 pln.
Ponadto może Pan wystąpić do Sadu Rejonowego, Wydzial Rodzinny i Nieletnich z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wzgledem pelnoletniej córki. Jednakze to tylko i wylacznie sad będzie mogl zadecydowac po przeanalizowaniu sytuacji Pana jako zobowiązanego oraz corki jako uprawnionej czy obowiązek alimentacyjny może zostac zniesiony i jeżeli nie - jaka będzie wysokość ewentualnych alimentow.
Gdyby zdecydowal się Pan wystąpić z wnioskiem o zniesienie obowiązku alimentacyjnego może Pan jednoczesnie wnioskowac o zwolnienie z koszow sadowych.

Pozdrawiam
M. Korona
05.09.2010 18:17 • Edycja 05.09.2010 18:18