Jak przeprowadzić proces przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza ?

Miesiąc temu zmarł mi ojciec i okazało się, że zostawił długi. Mieszkał z mamą i moją młodszą siostrą w bardzo skromnym, komunalnym mieszkaniu. Właściwie nic nie zostawił więc doszliśmy do wniosku (poza siostrą mam jeszcze brata), że przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Odrzucenie spadku przeniosło by problem na nasze dzieci więc myślę, że to dobre rozwiązanie. Mama chce złożyć stosowne oświadczenie tylko nie wiemy czy lepiej w sądzie czy u notariusza. Poza tym czy powinniśmy złożyć je wszyscy, czy wystarczy oświadczenie mamy by zabezpieczyć nas wszystkich przed roszczeniami banków? Jak wygląda taka procedura? Czy mogę prosić o radę jak przeprowadzić to krok po kroku? Do tej pory nie miałem styczności z sądami i jestem trochę zagubiony...Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

1 odpowiedź prawnika

6
Ariochus
Jacek Jaruchowski, radca prawny
Zagłosowali: Prawo karne i rodzinne, Anna Rudek, Tomasz Lenz, więcej
Najprostszym rozwiązaniem, jeśli wszyscy spadkobiercy są w jednym miejscu, będzie udanie się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Wykona to każdy notariusz, z tym że muszą się stawić równocześnie wszyscy spadkobiercy. Notariusz sporządzi oświadczenia, wciągnie je do aktu notarialnego, a potem umieści je w komputerowej bazie zawierającej tego rodzaju oświadczenia.

Drugą metodą jest faktycznie udanie się do Sądu w wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, tyle tylko że procedura potrwa zdecydowanie dłużej.

Proszę także pamiętać, że na złożenie oświadczenia o przyjęciu (prostym lub z dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzuceniu spadku jest jedynie 6 miesięcy od dnia zgony spadkodawcy. Jeśli oświadczenia nie zostaną złożone, z mocy ustawy spadkobiercy nabywają spadek wprost.

Proponuję zatem kontakt z notariuszem i umówienie wizyty.
19.09.2010 09:59