Mama przekazała bratu w formie darowizny mieszkanie w Warszawie.Był to jedyny majątek Mamy,czy rodzeństwo ma prawo upomieć się u brata o żchowek?

2 odpowiedzi prawników

3
mihu
Michał - Twój Prawnik, michal.twojprawnik@gmail.com
Zagłosowali: Prawo karne i rodzinne, Joanna Kakolewska, Lida
Witam!

W myśl art. 991 par.1 zstępnym, małżonkowie oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy NALEŻY się odpowiedni ułamek wartości udziałóu spadkowego.
Jesli chodzi o stosunek poczynonych darowizn do należnego zachowku to przy obliczniu zachowku nie dolicza się do spadku:
1) drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych
2) dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku na rzecz osób nie będacych spadkobiercami albo uprawnioinymi do zachowku.

Podsumowując, "na poczet zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty na rzecz osób nie będących spadkobiercami ani uprawnionymi do zachowku (art. 994 § 1 kc). „A contrario” należy przyjąć, iż podlegają zaliczeniu darowizny uczynione na rzecz spadkobierców lub uprawnionych do zachowku bez względu na datę ich dokonania.(Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, z dnia 1 czerwca 2004 r. syg.akt I ACa 285/2004)
Dlatego, też w moim przekonaniu rodzeństwo może upomnieć się o zachowek.

Pozdrawiam
21.09.2010 11:35
3
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: Prawo karne i rodzinne, Malgorzata Korona, Wanda Książek
Witam.
Dokladna tresc przepisu dotyczacego darowizn niepodlegajacych doliczeniu:
art. 994 § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, [b]ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku[/b], darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. (Kodeks cywilny).
Z przepisu powyzszego jasno wynika, ze darowizny dokonane przed wiecej niz 10 laty [b]bez wzgledu na osobe obdarowanego[/b] nie podlegaja zaliczeniu na udzial spadkowy.
Generalna zasada KC jest przedawnianie sie roszczen, a do wyjatkow - wyraznie w Ustawie wskazanych - sytuacja odwrotna. Roszczenia z tytulu szeroko pojmowanej sukcesji do wyjatkow w tym rozumieniu nie naleza.
Pozdrawiam:
Maciej Furtas
21.09.2010 13:53 • Edycja 21.09.2010 13:59