Po ustaniu stosunku pracy zwolnienie trzeba wystawić na byłego Pracodawcę?

Chciałabym się dowiedzieć czy zwolnienie lekarskie wystawiane w ciągu 14 dni po ustaniu stosunku pracy trzeba wystawić na byłego pracodawcę oraz jestem ciekawa w jakiej wysokości będzie wypłacane świadczenie chorobowe.
Mam jeszcze dylemat czy w zw. z przepisami zwolnienie to musi być wystawione na 30 dni?

1 odpowiedź prawnika

3
wanda50plus
Wanda Książek, www.prawnik-online.eu
Zagłosowali: Kamila Dudek, Łukasz T., Tomasz Lenz
Dzień dobry

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy lekarz powinien wystawić na adres byłego pracodawcy. Niezdolność do pracy musi powstać w czasie nie póżniej niż 14 dni od zakończenia zatrudnienia a tym samym ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 7 pkt 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. , nr 31, poz. 257 ).

Literatura prawnicza (A. Rzetecka - Gil, " Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Komentarz", Warszawa 2009, s. 36) podaje : "(...) niezdolność do pracy musi trwać co najmniej 30 dni - niezdolność ta nie może być przerwana , a zatem musi być orzeczona w ciągłości (...)".

Pozdrawiam
W.K.
08.10.2010 08:41 • Edycja 08.10.2010 09:09