Alimenty od ojca pracującego za granicą

Witam. Proszę o poradę w sprawie alimentów na dwójkę dzieci w wieku 12 i 14 lat.Były mąż pracuje od 20 lat i mieszka w Belgii.Od 7 lat jesteśmy rozwiedzeni i ja z dziećmi mieszkam w Polsce.Ojciec dzieci nie ma zasądzonych alimentów, ponieważ zobowiązał się płacić dobrowolnie określona kwotę co miesiąc do 5go każdego miesiąca.Problem polega na tym że od jakiegoś czasu kiedy mieszka z inna kobietą płaci kiedy chce, nieterminowo i kwoty jakie chce.Chciałabym założyć mu sprawę alimentacyjną ale zastanawiam się czy to ja będę musiała udowodnić w sądzie że pracuje legalnie za granica i tam dobrze zarabia.Czy może z uwagi na fakt, że Polska jest w Unii zajmują się tym sądy?Ociec dzieci odgraża się że jak zasądzę mu alimenty to dzieci dostana najniższe z możliwych, bo nie udowodnię że pracuje legalnie w Belgii.A dodam że w Polsce jest jeszcze zarejestrowany w krusie jako rolnik na 3h które zostawił mu ojciec.Proszę o poradę czy są w jakiś sposób może skontaktować się np. listownie z belgijskim

1 odpowiedź prawnika

Zagłosowali: Adam Bołądź, Wanda Książek, Łukasz T.
Postępowanie z pani wniosku o zasądzenie alimentów bedzie prowadził Sąd miejsca zamieszkania dziecka (a zatem w Polsce).
Pania obciążą obowiązek wykazania dochodó (zarobków) pozwanego. Rzeczywiscie może być trudno, ale jakby znała Pani adres pracodawcy... mozna go wskazac w pozwie sad bedzie mógł wystąpić w drodze pomocy prawnej za granicę - może uda sie ustalić zarobki.
Ważne moze być posiadanie adresu dłużnika za granicą, aby wykazać, że tam stale przebywa. Moze pani spróbowac ustalić czy pobiera w Belgii zasiłek na dzieci - z tym nalezy zwrócić sie do marszałka województwa.
Prosze zebrać i przedstawić polskiemu sądowi informacje o wysokości minimalnej płacy w Belgii. Sąd oblicza nie tylko rzeczywiste dochody pozwanego, ale głównie powinien kierować sie jego MOŻLIWOŚCIAMI zarobkowania.
Natomiast po uzyskaniu wyroku sadowego moze pani wnieśc o prowadzenie egzekucji zagranicznej przez oddział obrotu prawnego z zagranicą w Sądzie Okregowym (wg. pani miejsca zamieszkania)
Sądy Okręgowe pośredniczą w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych w oparciu o postanowienia Konwencji Nowojorskiej z dnia 20 czerwca 1956r. „o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą".
18.10.2010 14:53