Czy moge wziac kredyt pod hipoteke domu, który jest moją wlasnoscią,jesli czesc tego domu z osobnym wejsciem zapiszę notarialnie jako darowiznę dla syna ?

Dom ktory niedawno kupilam nadaje sie do gruntownego remontu jak wymiana dachu,okien,drzwi itp,chce na ten cel wziąć kredyt,z kolei syn sprzedaje mieszkanie aby część domu który chce Jemu odstąpić wyremontowac na wlasny koszt i w nim zamieszkac.Stąd mam dwa pytania-czy ja dostane kredyt hipoteczny jesli czesc domu zapisze synowi,,?Zapis notarialny z kolei musze zrobic na syna,poniewaz jesli sprzeda mieszkanie,musi miec dokument,ze pieniadze ze sprzedazy mieszkania przeznacza na cele mieszkalne dla siebie.Ja musze wziac kredyt hipoteczny ale mam dylemat czy w takiej sytuacji go otrzymam majac wpis w KW ze czesc tego domu jest od syna?Dziekuję uprzejmie.

1 odpowiedź prawnika

1
thomi14
Tomasz Lenz, Prawnik, Doradca Prawny LEXUM Consulting
Zagłosowali: Wanda Książek
Witam

Jeżeli chce Pan wziąć kredyt hipoteczny pod zastaw domu, to najlepszym wyjściem będzie staranie się o ten kredyt przed uczynieniem darowizny na rzecz syna. Jeżeli podaruje Pan synowi część domu to albo kredyt osobno będzie musiał wystepować każdy z panów obciążając hipoteką swoją część własności , albo uczyni to tylko Pan ale wyłącznie obciążając swoją część. W sytuacji kiedy uzyska Pan kredyt pod zastaw nieruchomości będącej Pana wyłączną własnością (na pewno odbędzie się to łatwiej niż w sytuacji podziąłu) , łatwiej będzie później wynegocjować z bankiem ( w razie darowizny) rozłożenie odpowiedzialności za dług na dwie osoby.

Pozdrawiam

Tomasz Lenz
13.11.2010 13:23