Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów od męża na dzieci?

Witam,Mam 17-letnią córkę,na którą jej ojciec płaci 150 zł od 12 lat bez zmian.Ma swoją rodzinę- większe alimenty 10 lat temu tłumaczył swoim prawowitym synem,spłatami rat za samochód,pracą w policji itp.W tej chwili ma jeszcze ponad roczną córkę, ale z portalu nk (zdjęcia z galerii jego żony) widać, że prowadzi b.aktywne życie- wyjazdy po Polsce,wakacje w Chorwacji itp.Już dawno chciałam wystąpić o podwyższenie alimentów,ale obawiam się,ze argument, że przez 10 lat potrzeby mojej córki wzrosły storpeduje tym,że teraz ma 2 dzieci,a ja mam rodziców (tego argumentu też używał i był on niestety brany pod uwagę przez sąd- bo w okresie gdy mieszkałam z rodzicami musiałam dostarczać ich zarobki, jego dzieci też mają dziadków,a ja tego nigdy nie podnosiłam). Od 15 lat mieszkam sama, nie mam męża, płaca 1904+ 818 premia + staż 197 zł. Nie wiem jakie są jego zarobki zakładając,że nadal pracuje w policji- mogę tylko na podstawie lektury przytoczyć zakres między 2700 a 4000 br.Jak napisać pozew?

1 odpowiedź prawnika

3
dobryprawnik
Waldemar , Prawnik z wieloletnią praktyką
Zagłosowali: slawomir kutowski, Łukasz T., Kamila Dudek
Niech Pani śmiało decyduje się na pozew. Warto spróbować, bo 150 zł na 17 letnie dziecko to nie jest dużo. To że ma Pani rodziców to sprawa drugorzędna bo to on jest w pierwszej kolejności zobowiązany do alimentacji na dziecko. Proszę policzyć potrzeby dziecka i podzielić na pół lub przyjąć bardziej niekorzystny dla niego procent z uwagi na to, że Pani zajmuje się córką.
Więcej tutaj : http://www.legeo.pl/porady/pytanie/13496/alimenty-na-syna

Jego nowe potomstwo także wymaga utrzymania, więc z pewnością sąd uwzględni ich potrzeby przy ustalaniu kwoty. Niemniej dzieci powinny mieć podobną stopę życiową i jeżeli stać go na zagraniczne wakacje z tamtą rodziną, a u Państwa takie wyjazdy są niestety niemożliwe, to sąd na pewno to weźmie pod uwagę.

Sprawa nie jest specjalnie trudna, ale strony często ulegają emocjom i wydaje mi się, że dała się Pani trochę zakrzyczeć na tamtej rozprawie. Więc obecnie rozsądne byłoby wynajęcie prawnika do reprezentacji. Jeśli uda się wywalczyć większe alimenty, to koszt ten się szybko zwróci.

Przykładowy wzór pozwu (nr 3):
http://pryzmat.org.pl/index.php?page=porady/wzorypism
15.11.2010 21:33 • Edycja 15.11.2010 21:40