Dwa zajecia komornicze?

Witam,pisze w imieniu ojca,ktory od prawie roku ma zajeta rente przez komornika(ZUS wysyla co miesiac ok. 380zl. reszta trafia na konto w banku).Dzisiaj przyszlo pismo,w ktorym jest kolejny nakaz zajecia renty i konta bankowego za nowe zadluzenie od nowego komornika.W zwiazku z zaistniala sytuacja mam pytanie:czy nowy komornik moze i tu cytuje:"na podstawie at.889,890 kpc wierzytelnosc pieniezna dluznika wynikajaca z posiadania rachunku bankowego,zostaje zajeta do wysokosci wymienionej wyzej sumy.Jednoczesnie wzywam bank,aby nie dokonywal wyplat z tego rachunku bez mojej zgody do wyskoksci egzekwowanej kwoty(ok.1000zl.),lecz przekazal ja bezzwlocznie na konto komornika."Czy ma do tego prawo?Na knto wplywa 580zl i ok.300zl wynagrodzenia za 1/5 etatu w instytucie.Poza tym z konta wysylana jest rata kredytu.Co robic???Czekac co bedzie dalej czy pisac zazalenie?BARDZO prosimy o pomoc i szybka odpowiedz.Z powazaniem Dorota

1 odpowiedź prawnika

0
PZ
Piotr Zawodny, Prawnik
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Nie ma ograniczeń przy egzekucji z rachunku bankowego.

Wydaje mi się, że co do zasady trudno będzie obalić taką czynność komornika.

Można jedynie próbować oprzeć się na zasadzie, że egzekucji nie podlegają pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty. Można byłoby w ten sposób "ocalić" pewną część z owych 300 zł.

W tym celu trzeba wnieść w terminie 7 dni od dokonania czynności przez komornika - skargę na tę czynność do sądu rejonowego.

Jednak to, czy taka skarga się powiedzie, nie jest pewne, gdyż zasada ochrony pieniędzy, o której wyżej była mowa, dotyczy pieniędzy posiadanych bezpośrednio, a nie tych, które są na koncie bankowym.

To jest też przyczyna tego, że komornik może zająć całe konto bankowe, z wszystkimi pieniędzmi z tytułu renty. Renta bowiem podlega ochronie przed egzekucją tylko w momencie, gdy nie została jeszcze wypłacona przez ZUS, a komornik przez odpowiednie pismo do ZUS chciałby zająć tę rentę. Od kiedy pieniądze z tego tytułu trafiają na rachunek bankowy, nie rozpatruje się ich oddzielnie jako "renta", lecz po prostu jako pieniądze na rachunku.

Podam teraz krótko zasady ochrony renty przed egzekucją, gdy nie została jeszcze ona przelana na rachunek bankowy. Jeżeli egzekwowane są świadczenia alimentacyjne - można potrącić do 60 % renty. Jeśli egzekwowane są inne należności - można potrącić do 25 % renty. Przy tym renta jest wolna od potrąceń w części odpowiadającej 50 % kwoty najniższej renty.
13.01.2011 15:11