Zajecie konta bankowego przez komornika a swiadczenia rodzinne na dziecko

Dziendobry

dostalam zawiadomienie o wszczeciu egzekucji komorniczej w ktorej jest zaznaczone ze wierzyciel wskazał we wniosku w sposobach egzekucji w jednym z punktow zajecie konta bankowego ja jestem osoba bezrobotna zarejestrowana w urzedzie pracy i na rachunek bankowy wplywaja mi alimenty na dziecko i zasilek rodziny przyznany na dziecko. rozmawialam przed chwila z pania komornikz kancelarki z ktorej dostalam zawiadomienie ktora powiedziala mi ze komornik nie moze zajac alimentow ani zasilku rodzinnego ale skoro ma wskazanie zajac konto bankowe zajmie wszystkie wplywy z niego i ze mam sie poradzic radcy prawnego co w takiej sutuacji zrobic bo jest to moje i dziecka jedyne zrodlo utrzymiania jak narazie. co mam w takiej sytuacji zorbic od razu napisac do komornika pismo ze na posiadane przeze mnie konto wplywaja tylko swiadczenia na dziecko czy w jaki spsoob to rozwiazac zbey komornik nie zablokowal mi konta?

2 odpowiedzi prawników

4
wanda50plus
Wanda Książek, www.prawnik-online.eu
Zagłosowali: Maciej Furtas, Michał Zygadło, Tomasz Lenz, więcej
Dobry wieczór

Proszę o zapoznanie się z odpowiedziami udzielonymi na Legeo w kwestii czy komornik może jednak zająć konto bankowe.

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/12309/komornik-zablokowal-srodki-i-przelal-na-swoje-konto [legeo.pl]

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/8796/nie-dostalem-zadnej-informacji-o-zajeciu-mojego-konta-bank-przy-probie-wyplaty-poinformowal-mnie-o-z [legeo.pl]

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/11177/czy-mozna-odwolac-sie-od-wejscia-komornika-na-wynagrodzenie#post22479 [legeo.pl]

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/8332/komornik-zablokowal-moje-konta-bo-wplynely-pieniadze-za-rodzinne-dla-dzieci-i-tylko-te-pieniadze-sa

Należy napisać do komornika wniosek o cofniecie czynności egzekucyjnych i dołączyć do niego decyzję administracyjną otrzymaną z Ośrodka Pomocy Społecznej odnośnie świadczeń rodzinnych oraz alimentów.

Pozdrawiam
W.K.
22.11.2010 20:43 • Edycja 22.11.2010 20:52
2
thomi14
Tomasz Lenz, Prawnik, Doradca Prawny LEXUM Consulting
Zagłosowali: Anna Rudek, Wanda Książek
Witam

W sytuacji którą Pani przedstawia, najlepiej posługując się dokumentami uprawniającymi do otrzymywania alimentów,(celem zaoszczędzenia czasu) wyjaśnić komornikowi, podczas rozmowy bezpośredniej iż pieniądze na tym koncie to świadczenia rodzinne oraz alimenty określone jako środki wyłączone spod egzekucji na podst. Art. 833, paragraf 6 Kodeksu postępowania cywilnego, który to przepis precyzuje:

Art. 833 KPC

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.


Jeżeli bezpośrednia konfrontacja komornika z tymi faktami, nie przyniesie rezultatu, przysługuje Pani skarga na czynności komornika do sądu rejonowego w którego rejonie znajduje się jego rewir działalności.

Pozdrawiam

Tomasz Lenz
22.11.2010 16:42