Jak ominąć biegłego sądowego przy podziale majątku

Witam szukam pomocy, dorady w sprawie podziału majątku. W 2007r rozstaliśmy sie z żoną,a 2 miesiące puźniej przepisałem dom notarialnie jako darowiznę swojej sistrze w stanie surowym zamkniętyn, w tym roku dostalismy rozwór a teraz jest podział majątku,była zawyża dwukrotnie wartość domu i samochodu, a dom zacząłem budować przed ślubem. Wiem że rzeczoznawca sporo bierze a przy tym też zawyża cenę PROSZĘ O POMOC

1 odpowiedź prawnika

1
Legista
Bogusław Nowakowski, radca prawny,
Zagłosowali: Danio
Tylko w sytuacji, gdy strony są zgodne co do wartości majątku lub jego poszczególnych składników możliwe jest uniknięcie biegłego.
{Przy braku zgody sąd przeprowadzi dowód z opinii biegłego( co najmniej dla nieruchomości lub nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny) na wniosek strony( co do zasady powinien go zgłosić ten, kto ma udowodnienia twierdzenie o wartości lub się nie zgadza z twierdzeniem przeciwnika). Sąd może też zrobić to z urzędu, ponieważ nie jest fachowcem w dziedzinie ustalania wartości nieruchomości lub nakładów- wtedy zobowiąże strony lub jedna z nich do wniesienia zaliczki na biegłego.
A więc Panu zależy na ustaleniu wartości domu lub nakładów. Jednocześnie to pana ex zależy na jak największej wartości domu lub nakładów. Niech Pan zaproponuje swoja wartość i jej się trzyma. Nie będzie ona na pewno zbieżna z wartością podana przez ex. Nie liczyłbym jednak na to, że sąd nie powoła biegłego. Myślę, że koszt biegłego zamknie się w kwocie 2000,00zł.
09.12.2010 11:50