Bezpodstawnie oskarżony z art 107kk.

Witam, proszę o pomoc.
Otrzymuje grozby o zaskarżenie mnie do sądu z art 107. o nękanie i ubliżanie. Osoba składa fałszywe zeznania, podpuściła inną osobę groząc mi pobiciem itp. Pytania: proceder odbywa się drogą internetową, jakich roszczeń mogę oczekiwać jeśli złoże do prokuratury zawiadomienie i wystąpię z oskarżeniem prywatnym? osoby są anonimowe na jakie art. mogę wyegzekwować dane i adres zamieszkania w celu wysłania pozwu? Proszę o konkretne artykuły...
Pozdrawiam.

1 odpowiedź prawnika

0
Łukasz T., Prawnik
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam serdecznie.
Art. 107 k.k. dotyczy zatarcia skazania, więc to na pewno nie o ten przepis chodzi. Z pana/pani opisu mogę wywnioskować, że chodzi o art. 107 Kodeksu wykroczeń (k.w.) za co grozi kara ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo nagana. Nie można zostać oskarżony z owego przepisu a jedynie "obwinionym", ponieważ jest to sprawa "wykroczeniowa" (więc wstępnie zajmować będzie się tym policja).

Na jakiej podstawie chce pan złożyć prywatny akt oskarżenia? Został pan znieważony lub pomówiony (art. 212 i art. 216 k.k.)? Bo m.in. jedynie w takich przypadkach jest to możliwe. Nie rozumiem też co ma pan na myśli przez zwrot "jakich roszczeń mogę oczekiwać (...)". To pan/pani przecież wie czego oczekuje od wymiaru sprawiedliwości.

Groźba (art. 190 k.k.) jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego i musi koniecznie wzbudzać w panu/pani uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Przepis ten reguluję groźbę karalną - nie jest nią straszenie skierowaniem postępowania karnego przeciwko panu tj. groźbą bezprawną.
Wystarczy udać się do najbliższej jednostki Policji (nie warto do prokuratury bo sprawa i tak zostanie przekazana ww. organowi), przekazać tą informację dyżurnemu (składając wniosek) i jeśli podejrzenie zaistnienia przestępstwa będzie uzasadnione to organy ścigania już same dalej zajmą się tą sprawą a pan uzyska status pokrzywdzonego w postępowaniu - jeśli zostanie wszczęte.

Pozdrawiam.
21.12.2010 18:44 • Edycja 21.12.2010 18:50