Proszę o jednoznaczną odpowiedź - potrącenia komornicze brutto czy netto wg art. 139-141 ustawy o emeryturach i rentach z FUS? Wielu osobom takie wyjaśnienie bardzo się przyda.

Bardzo proszę to przedstawić na przykładzie np. emeryta ze świadczeniem 1000 zł (netto) i z jednym komornikiem z banku.

Art. 139. 1. Ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ....

5) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

Art. 140. 1. Potrącenia, o których mowa w art. 139, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141, w następujących granicach:
3) innych egzekwowanych należności - do wysokości 25 % świadczenia.

Art. 141. 1. Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, (...) w części odpowiadającej:
1) 50 % kwoty najniższej emerytury lub renty

Najniższa 2010 r. - 616,72 zł netto, (706,29 brutto).
50 % z tego, to: 308,36 zł netto (353,15 zł brutto)

1000 zł - 308,36 zł (netto) = 691,64 zł (z tego komornik 25%, czyli zabierze 172.91 zł). Dobrze liczę?

2 odpowiedzi prawników

0
uzytkownik7509, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Właśnie, pytam na różnych forach i nikt konkretnie jasno nie odpowiada nawet w ZUS. Skierowałem sprawę do Sądu Pracy, dopiero z ZUS przysłali wyliczenie.
Potrącenie z pominięciem art. 141. tzn. potrącają jak chcą, bo mogą potrącać zgodnie z art. 139 z uwzględnieniem art. 141 (netto) albo wg. art.140 z pominięciem art 141 (brutto) co jest niekorzystne dla dłużnika. Do odjęcia kwoty wolnej od zajęcia tzn,50% najniższej emerytury w ogóle się nie odnoszą. Wyliczenie: 1685,74 brutto x 25% = 421.43 potr.
127,00 pod. doch.
- 151,72 skł. zdrow.
= 1407,02 netto
- 421,43
= 985,59 po potr.
07.01.2011 21:46
0
jerzy2011, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam,
zwracam się do uzytkownik7509 i nie tylko.
Jak zakończyła się sprawa?
Również jestem tym tematem zainteresowany, gdyż ten sam problem dotknął mojej Matki.
Opinie prawników na forach są podzielone. Gdzieś wyczytałem że system naliczający potrącenia w ZUS jest tak ustawiony, ale ktoś musiał go tak ustawić i na czyje polecenie i na jakiej podstawie?
Czytając teks ustawy ze zrozumieniem a w szczególności art. 140 uważam że oni popełniają błąd. Przecież już w pierwszym zdaniu tegoż art. jest odwołanie do art. 139 i 141. Dlatego nie rozumiem dlaczego potrącenie liczone jest od brutto. Czyżby to była jakaś cicha zmowa?

Pozdrawiam
12.06.2011 13:43