Czy zmuszac dzieci do kontaktow z ojcem ?

Moje corki maja 17 i 11 lat . Nie chca kontaktowac sie z ojcem . Wczesniej jak sie sporadycznie widywali to maz wychwalal sie co nowego sobie kupil i pokazywal to dzieciom np nowa plazma czy komputer najczasciej byl powodem zeby zaprosic dzieci do siebie nie wspomne juz o portfelu z pieniedzmi ktory takze potrafil ostentacyjnie otwierac i pokazywac . Dzieci w zamian dostawaly torbe uzywanych zniszczonych rzeczy . Nie dostaja rowniez alimentow - sprawa jest u komornika i obecnie u prokuratora i na policji . Doprowadzil do tego swoim zachowaniem i czynami ze dzieci nie chca odbierac telefonow ani jechac do niego. O wszystko jestem obwiniana ja . Neka dzieci telefonami juz od 6 rana . Czy dzieci maja prawo do tego zeby same decydowaly czy chca sie spotykac z ojcem czy nie ? Teraz gdy sprawa trafila na policje i grunt sie pali pod nim to przypomnial sobie ze istnieja . Co ja mam robic , zmuszac je do tych wizyt ? Prosze o pomoc , pozdrawiam magda

1 odpowiedź prawnika

1
agnieszkaandrzejewska
Agnieszka Andrzejewska, radca prawny-Łódź/Pabianice www.kancelaria-andrzejewska.pl
Zagłosowali: adonai
Witam,
W mojej ocenie to komfort dzieci powinien być najważniejszy i ich zdanie - jeśli nie chcą widzieć się z ojcem to nie należy ich do tego zmuszać.
w tej sprawie można rozważyć złożenie wniosku o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej, ewentualnie o ograniczenie tej władzy do określonych obowiązków.
Podstawą żądania pozbawienia władzy rodzicielskiej jest art. 111 § 1 kro, który przewiduje trzy rodzaje przyczyn pozbawienia:
a) trwałą przeszkodę w jej wykonywaniu;
b) nadużywanie tej władzy;
c) rażące zaniedbywanie obowiązków wobec dziecka.
Pierwsza przyczyna może być niezawiniona, pozostałe są zawinione przez rodziców.
Nadużywanie władzy rodzicielskiej może polegać np. na przekroczeniu granic prawa karcenia dziecka, zmuszaniu go do nieodpowiedniej pracy, wychowywaniu we wrogości do drugiego z rodziców, pozbawieniu dziecka jego naturalnego środowiska rodzinnego lub bezpośredniej pieczy drugiego rodzica przez bezprawne zatrzymanie dziecka.
Zaniedbywanie przez rodziców ich obowiązków względem dziecka uzasadnia pozbawienie władzy rodzicielskiej tylko wtedy, gdy ma charakter rażący, np. pijaństwo, marnotrawstwo, prowadzenie rozwiązłego trybu życia, uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka.

pod tym linkiem jest przykładowy wzór takiego wniosku o pozbawienie władzy: http://www.legeo.pl/porady/pytanie/16118/jaki-wniosek-do-sadu
03.01.2011 15:46