Czy odwołaja mi warunkowe przedterminowe zwolnienie?

Witam.przebywałem w ZK rok czasu,po 8,5 miesiąca zwolniono mnie z odbycia reszty kary i dano mi warunkowe przedterminowe zwolnienie,okres próby 2 lata kuratora,i w tym okresie próby popełniłem przestępstwo z art. 178a &2kk jest to jazda na rowerze pod wpływem alkoholu,poszłem na ugode z prokuratorem i wymierzono mi 1 pozbawienia poruszania sie wszelkimi pojazdami mechanicznymi,grzywna 1200zl,koszta sądowe210zł,50zl fundacja bezpieczna droga,wywieszenie wyroku na 2 tyg. do publicznosci, po 2 miesiacach od uprawomocnienia sie wyroku tej sprawy,otrzymałem od sądu okręgowego-penitencjarny wezwanie stawiennictwa w charakterze skazanego na posiedzenie,w sprawie odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.mam 16 miesięcznego syna na którego płacę alimenty,bedac w zk nie bede miec jak płacic na własne dziecko. moje pytanie brzmi nastepująco,czy sąd mi juz na 100%odwoła to zwolnienie,czy mam jakieś szanse sie obronic? przeciez ja nie zrobiłem nikomu krzywdy,ani nie napadłem,nie ukradłem.

2 odpowiedzi prawników

2
Łukasz T., Prawnik
Zagłosowali: Damian ciekawe, MK
Witam serdecznie.
Kontaktował się pan ze mną przez komunikator GG i tam też panu udzieliłem odpowiedzi ale, jako, że jest to pytanie publiczne - tu również jej udzielę aby inne osoby mogły się zorientować w temacie.

Istotnym jest za co miał pan orzeczoną pierwszą karę roku pozbawienia wolności. Odwołanie przedterminowego warunkowego zwolnienia odbywa się na podstawie przepisów k.k.w. (art. 159 i in. Kodeksu karnego wykonawczego)

Jeśli za 178a § 2. dostał pan karę [b]bezwzględnego[/b] pozbawienia wolności to sąd będzie musiał odwołać zwolnienie (art. 160 §1 k.k.w.).

Jednak abym mógł w pełni panu odpowiedzieć to proszę powiedzieć mi:
1. Za co był pierwszy wyrok i czy to było bezwzględne pozbawienie wolności na okres roku czy odwieszono ten wyrok?
2. Czy dostał pan karę pozbawienia wolności (zawieszoną czy też nie) za 178a?

Odwołanie obligatoryjne występuje gdy zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania lub gdy zwolniony, skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą (art. 160 § 1. i § 1a.), a fakultatywne - § 2. Kodeksu karnego wykonawczego.
Pozdrawiam.
20.01.2011 17:49 • Edycja 20.01.2011 17:54
1
Joanna Kowalska, brak opisu
Zagłosowali: Hanna Okupniak
Witam proszę o informację.
Moj mąż w okresie warunkowego zwolnienia pobił się z kolega co bylo efektem odnotowania tego zdarzenia na policji i dostał za to 6 miesiecy w zawieszeniu na rok. W maju mineło 2 lata od przedterminowego zwolnienia. Teraz w lipcu mąż dostał wezwanie do sądu w sprawie odwolania warunkowego zwolnienia.  Czy zostanie ono odwołane? Opinia kuratora po 2 latach była pozytywna, czy jest to jakiś argument? Proszę o odpowiedz
24.07.2011 19:49