Ustalenie ojcostwa a zwrot alimentow po 22 latach?

Witam. mam 22 lata moj ojciec placi mi alimenty ktore sa uznane sadownie. teraz zapowiada iz zalozy mi sprawe badania dna czy jestem jego corka i o zwrot alimentow ktore otrzymywalam przez 22 lata.raczej napewno jest moim ojcem, ale jesli wyszlo by jakims cudem ze jednak nie to czy faktycznie bede musiala zwracac ta kwote?? dodam ze wyjdzie to ponad 100.000zl

3 odpowiedzi prawników

1
eleonoratubis
Eleonora Tubis, adwokat z Krakowa. Po dłuższej nieobecności ...
Zagłosowali: Wanda Książek
A w jaki sposób zostało ustalone jego ojcostwo? Urodziła się Pani jako dziecko małżeńskie czy też było uznanie ojcostwo lub sądowe ustalenie ojcostwa? W większości przypadków po osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości możliwość ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa czy też zaprzeczenie ojcostwa w innych sposób jest niemożliwe, chyba że Pani ojciec ma zamiar wystąpić do prokuratora, aby ten z uwagi na dobro interesu społecznego? Jeśli chodzi o alimenty, to oczywiście nie będzie Pani ich zwracać, pobierała je Pani zgodnie z odpowiednim orzeczeniem sądowym, a zatem nawet jeśli obowiązek alimentacyjny ojca wobec Pani zostanie uchylony, to nie można tu zastosować przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, gdyż pobierała Pani alimenty zgodnie z prawem.
23.01.2011 20:28
0
Grzegorz S, Student Wydzialu Prawa
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Dzien dobry Pani,
obowiazek alimentacyjny wynika, jak juz zapewne Pani wie z ustawy. Tak wiec jego zrodlem nie sa w szczegolnosci ani umowa, ani orzeczenie sadu. Wymienione zdarzenia cywilnoprawne jedynie konkretyzuja ten obowiazek pod wzgledem zakresu, postaci swiadczen, czy tez terminu ich spelniania.
Absolutnie prosze sie nie dreczyc tym co ojciec mowi, gdyz badania DNA sa znane swiatu od dobrych kilku lat i kuriozalnym jest podnoszenie tego tematu w momencie gdy ma Pani 22 lata.
Zarowno w sprawach o zaprzeczenie, jak i ustalenia ojcostwa ze wzgledu na koniecznosc wykazania istnienia lub nieistnienia biologicznego pochodzenia dziecka od okreslonego mezczyzny istotne znaczenie maja tzw dowody przyrodnicze:
1 - dowod z grupowego badania krwi
2 - dowod niezdolnosci mezczyzny do spolkowania lub zaplodnienia
3 - dowod z badan antropologicznych
4 - dowod z zestawienia stopnia rozwoju dziecka z data obcowania mezczyzny z jego matka
5 - dowod obcowania mezczyzny z matka dziecka w czasie zgodnie z teoria Knaussa- Ogino naturalnej niezdolnosci do zaplodnienia
6 - dowod z badan DNA
7 - inne badania np dowody z porownania linii daktyloskopijnych dloni

Nawiasem mowiac, moim zdaniem takie zachowanie ojca narusza dobra osobiste Pani Osoby prosze popatrzec na art 23 i 24 k.c.

Z powazaniem
Grzegorz S.
student Wydzialu Prawa
23.01.2011 20:19
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Roszczenie ulega przedawnieniu po 10 latach, a świadczenia okresowe po 3 latach.
Za 22 lata nie trzeba będzie zwracać.
Poza tym przy takim zwrocie stosuje się przepisy o bezpodstawnym, wzbogaceniu czyli ma pani oddać tylko to czego z tych 100.000 zł nie zdążyła dotąd wydać. Jeżeli wszystko pani wydała nic nie będzie musiała zwracać.
23.01.2011 20:20