Jak wymeldowac lokatora z mojego mieszkania wlasnosciowego

Jestem wlascicielka mieszkania wlasnosciowego,w ktorym jest zameldowany moj brat.Brat mieszka na stale w Belgii,poniewasz tam na stale mieszka jego konkubina i jego corka.Do polski przyjezdza sporadycznie,korzystajac z mojego mieszkania jak z hotelu i jeszcze za darmo bo to ja oplacam wszystkie oplaty(swiatlo,wode itp)Chce sprzedac to mieszkanie,ale moj brat nie chce sie dobrowolnie wymeldowac.Zlorzylam wniosekdo urzedu miasta o wymeldowanie brata poniewaz brat mieszka na stale w Belgii.I nie uznano mojej prosby,stwierdzajac ze brat nie stracil kontaktu z miejscem swojego stalego zameldowania.Podalam jako swiatkow moje dwie sasiadki ktore wedlug mnie sa najbardziej zorientowane w tym jak dlugo moj brat przebywal w moim mieszkaniu przez ostatnie trzy lata.Niestety to nie pomoglo.

1 odpowiedź prawnika

1
x x, brak opisu
Zagłosowali: uzytkownik10536
Szanowna Pani

W pierwszej kolejności proszę się zapoznać z powołaną poniżej sentencją wyroku WSA w Gdańsku (III SA/Gd 160/10):
"Sam fakt przejściowej nieobecności czy też występowanie nawet regularnych okresów fizycznej nieobecności w miejscu stałego zameldowania nie upoważniają do automatycznego stwierdzenia, iż zameldowany opuścił je w rozumieniu jakie nadaje temu terminowi art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.). O stosownym opuszczeniu może być mowa, gdy całokształt zachowań zameldowanego będzie wskazywał na to, iż lokal, w którym był na stałe zameldowany przestał być miejscem koncentracji jego interesów życiowych".

Rozumiem, że wszczęła Pani postępowanie administracyjne w powołaniu na art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. W tej sytuacji organ gminy powinien wydać decyzję administracyjną od której może się pani odwołać do wojewody. Termin na odwołanie wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Istnieje również możliwość dochodzenia swoich spraw na drodze postępowania cywilnego. Materialną podstawą Pani roszczenie będzie art. 222 par. 2 Kodeksu cywilnego. Będzie Pani wówczas dochodziła przywrócenia stanu zgodnego z prawem tj. nakazania aby Pani brat dokonał obowiązku wymeldowania.

Pozdrawiam
25.01.2011 22:43