Zwolnienie z pracy a choroba psychiczna

Iprosze o pomoc mojej znajomej .została zwolniona z pracy.likwidacja etatu.pracowała w zakładzie ok.28 lat.ma syna 18 lat.maz zmarł.na wypowiedzeniu znalazła się w szpitalu psychiatrycznym chyba z powodu załamania nerwowego,Była wczesniej w UP czy bedzie mogła pobierac świadczenie przedemerytalne.Otóż nie bo ostatnio jej pobory były za niskie.Pisała prośbe do zakładu o przedłuzenie jej pracy o pare miesięcy i podewyżke nie wysoką bo tak jej pani z UP poradziła ze tak by to mogło jej wystarczyć do zasiłku. Zakład jej nic nie odpisał.Wczesniej pani jej z pracy to objiecała ze jej tak nie zostawia, ale tylko ustnie.Niestyety nie przedłuzyli jej umowy.Zwolniona. Czy w tym przypadku moze ubiegac się o cokolwiek.W tej chwili jest na leczeniu. Nie moze byc sama.

2 odpowiedzi prawników

1
Grzegorz S, Student Wydzialu Prawa
Zagłosowali: jelded
Dzien dobry,
jak widac z przedstawionego wyzej materialu, praktycznie jest Pani jedyna Osoba, zywo zainteresowana losem znajomej.
Aby mogla Pani wystepowac w imieniu znajomej jako doradca tymczasowy, musi taki wyrok wydac sad rejonowy, czyniac na podstwie opini bieglych lekarzy z poszkodowanej osobe ubezwlasnowolniona - art. 549 kodeksu postepowania cywilnego.
Jezeli stan zdrowia w/w osoby mozna pomyslec o ubezwlasnowolnieniu czesciowym. Osoba bowiem jest pelnoletnia, jedynie potrzebuje pomocy do prowadzenia swych spraw z powodu znajdowania sie w stanie choroby psychicznej.
Dla takiej osoby ustanawia sie kuratele art. 16 k.c.
Wowczas dopiero mozna przystapic do poprowadzenia sprawy w stosunku do bylego pracodawcy lub tez podjac starania o pomoc ze strony ZUS.
Na ten moment, prosze sprobowac dowiedziec sie w czym moze pomoc Panstwa lokalny Osrodek Pomocy Spolecznej.

Zycze spokoju i wytrwalosci.
Z powazaniem
Grzegorz S.
student Wydzialu Prawa
28.01.2011 18:03
0
Grzegorz S, Student Wydzialu Prawa
Nikt jeszcze nie zagłosował.
przepraszam
gdzies mi umknelo male, ale istotne zdanie.

,, Jezeli stan zdrowia w/w Osoby jest zdaniem lekarzy rokujacy znaczna poprawe, mozna pomyslec o ubezwlasnowolnieniu czesciowym".

Z powazaniem
Grzegorz S.
student Wydzialu Prawa
28.01.2011 18:10