Zmiana opiekuna dzieci po rozwodzie cz.2

Jestem po rozwodzie mam dwie córki 5 i 12 lat. Wyrok rozwodowy mówi że sprawujemy wspólnie z mężem opiekę nad dziećmi z miejscem ich zamieszkania przy mnie.
Jednak starsza córka chce się przeprowadzić do ojca - on wyraził na to zgodę. Młodsza córka zostanie ze mną - bo on nie ma warunków na to, aby wziąć do siebie obie córki. Poza tym ja nie chce całkiem stracić dzieci.

Chciałabym zmienić wyrok rozwodowy, żeby starsza córka mogła mieszkać z nim. Co mam zrobić, jeśli chcę z kolei z młodszą wyjechać na stałe za granicę? Czy można nie ustalać terminów widzeń z dziećmi? On musi wyrazić zgodę na jej wyjazd na stałe-jak to formalnie załatwić? Czy wystarczy świstek papieru przez niego napisany że wyraża zgodę? Czy to musi być przez Sąd?

1 odpowiedź prawnika

0
karoles, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam, jeśli się dogadujecie z mężem to nie ma potrzeby niczego formalnie regulować. Na marginesie wyroku rozwodowego nie można zmienić jeśli jest prawomocny. Nie mniej jednak zapewne chodzi o uregulowanie istotnych kwestii władzy rodzicielskiej (kontakty z dziecmi, sprawowanie opieki). Tym "zajmuje" się Sąd rodzinny. . Jednakże gdyby zdecydowałaby się pani na sądowe ustalenie w zakresie władzy rodzicielskiej (sprawowanie opieki, ustalenia miejsca zamieszkania przy mężu- co odradzałbym czynić bo do tego tpu zmiany nie potzrebne jest orzeczenie sądu jeśli państwo będą w stanie się porozumieć) to należy złożyć w sądzie rodzinnym wniosek o rozstrzygniecie istotnych kwestii w zakresie władzy rodzicielskiej wskazując w nim gdzie powinno być ustalone miejsce zamieszkania jedej a gdzie drgiej córki, jak i kiedy powinny odbywać się kontakty rodziców z dziećmi. Może to jednak pociągnąć reakcję męża który ewentualnie poźniej może zarządać zmiany alimentów zasądzonych na dzieci. Pozdrawiam
03.03.2011 10:01