Czy komornik moze zabrac z domu lodówkę i pralke?

Chciałam zapytac czy komornik moze zająć lodówkę
i pralkę czy nie ma takiego prawa?

2 odpowiedzi prawników

4
agnieszkaandrzejewska
Agnieszka Andrzejewska, radca prawny-Łódź/Pabianice www.kancelaria-andrzejewska.pl
Zagłosowali: ziginka, izydorka, 12345678910111213, więcej
uzupełniająco dodam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie - czy komornik może zająć pralkę i lodówkę:
Do przedmiotów urządzenia domowego należy zaliczyć pralkę, zmywarkę, radio, telewizor, czy lodówkę ponieważ zaspokajają one podstawowe potrzeby życiowe i kulturalne. Jest od tego jednak wyjątek - jeśli są to przedmioty najnowszej generacji, o dużej wartości, będące atrybutem prestiżu i bogactwa - wtedy komornik może je zając.
11.03.2011 14:50 • Edycja 11.03.2011 14:52
3
agnieszkaandrzejewska
Agnieszka Andrzejewska, radca prawny-Łódź/Pabianice www.kancelaria-andrzejewska.pl
Zagłosowali: ziginka, izydorka, 12345678910111213
Witam,
zgodnie z art. Art. 829 kodeksu postępowania cywilnego:
Nie podlegają egzekucji:
1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
2) zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;
3) jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów;
4) narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;
5) u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy na czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
6) przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową;
7)środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym, o którym mowa w art. 36 ust. 4a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081, z 2006 r. Nr 50, poz. 363 i Nr 208, poz. 1541 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 794);
8) produkty lecznicze w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.(1758)) niezbędne do funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.(1759)) przez okres trzech miesięcy oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyroby medyczne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, z 2007 r. Nr 176, poz. 1238 oraz z 2008 r. Nr 157, poz. 976).
11.03.2011 14:44