Co zrobić w sytuacji gdy rodzina uchyla się od opieki nad rodzicami po wcześniejszym przepisaniu na nią majątku

Zwracam się o poradę co mogłabym zrobić w tej skomplikowanej sytuacji jaka mnie dotknęła moi rodzice przepisali notarialnie cały majątek mojemu rodzeństwu mieszkającemu za granicą niestety wkrótce oboje poważnie zachorowali wymagają opieki a rodzeństwo uchyla się a ja jestem na miejscu więc logicznie że muszę to robić jakie kroki mogę i powinnam podjąć jak brzmią takie przepisy i kto tak naprawdę powinien zająć się rodzicami skoro ja zostałam pominięta w podziale majątku.

1 odpowiedź prawnika

Zagłosowali: M. S-P
Darowiznę mozna odwołac jedynie z powodu rażacej niewdzięczności. Kodeks cywilny nie definiuje rażacej niewdzieczności, ale bogate w tym względzie orzecznictwo sądowe mówi, że rażąca niewdzięczność to takie skrajne sytuacje - bicie, wyzwiska itp. Czy bedzie takim również brak opieki? Trudno powiedzieć. A może rodzice powinni zwrócić się do tych obdarowanych dzieci, aby zapewnili im opiekę, a jesli nie sa w stanie, aby zwrócili(notarialnie) darowiznę, to oni sobie sami zapewnią opiekę.
Co do opieki nad rodzicami ? prawo niestety nie definiuje tego, jak tez nie ma sankcji za brak opieki nad rodzicami, jak też brak "nagrody" za opiekę.
22.03.2011 19:40 • Edycja 22.03.2011 19:42