Zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Witam!Użytkuję pole od 36 lat. Mieszkałam z mężem i teściową na gospodarstwie od 36 lat, wszystkie podatki i opłaty zawsze regulowałam ja. Mąż zmarł 22 lata temu a ja nadal wszystko uzytkuję. 5 lat temu teściowa zmarła, została po niej córka, która od 40 lat mieszka w mieście. Nigdy nie interesowała się ani matką ani polem. Czy w związku z tym mam prawo do zasiedznia i przejęcia całego gospodarstwa? Czy córce teściowej też się coś należy? Od kiedy liczy się zasiedzenie, od początku mojej pracy wtym gospodarstwie czy od czasu śmierci teściowej? Dziękuje za pomoc:)

1 odpowiedź prawnika

Zagłosowali: Eugenia Jabłokow radca prawny , Eleonora Tubis
Witam.
Niestety temat zasiedzenia nieruchomości w prawie jest na tyle skomplikowany, iż odpowiedź na Pani pytanie na łamach tego portalu jest praktycznie niemożliwe. Stwierdzić jedynie można (bardzo ogólnie do rzeczy podchodząc), iż jeżeli przez cały te czas mieszkała Pani z teściową to zasiedzenie biegnie dopiero od daty jej śmierci, i liczyć tu należy (tu akurat bezsprzecznie) termin 30 lat, od daty śmierci teściowej (zakładając że to ona była właścicielką nieruchomości).
Co do córki to prawdopodobnie (nie wiem czy był sporządzany testament) będzie ona spadkobiercą ustawowym rzeczonej teściowej i nieruchomość (jeżeli była własnością teściowej) może przypaść w części jej.
07.04.2011 21:01