W jakim sądzie złożyć wniosek o alimenty na byłą żonę ?

Proszę o pomoc w jakim sądzie złożyć wniosek o alimenty na byłą żonę? W styczniu wyprowadziłam się od męża, 16 marca uprawomocnił się wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, przyznane zostały alimenty na dziecko 400zł, umorzone alimenty na byłą żonę /ugoda między małżonkami/. Mieszkam u rodziców którzy pomagają mi finansowo, nie mam żadnych dochodów. Od lutego szukam intensywnie pracy, jestem oprócz tego zarejestrowana w urzędzie pracy w Mysłowicach gdzie mam tymczasowe zameldowanie. Mam w mejlach potwierdzenia wysyłania CV, było ich kilkanaście, byłam na 3 rozmowach jak do tej pory, mam na mejlach odmowy od potencjalnych pracodawców. Czy mogę wnioskować o alimenty od byłego męża? Czy mogę to zrobić w sądzie w mysłowicach ? Będę wkrótce zakładać sprawę o podział majątku jednak w woj,podkarpackim gdzie są składniki tego majątku, ale czy o alimenty mogę już wnioskować w Mysłowicach ? Proszę o poradę, i czy mam szansę na takie alimenty. Były mąż prowadzi swoją działalność gospodarczą.

1 odpowiedź prawnika

1
M. S-P, brak opisu
Zagłosowali: Eugenia Jabłokow radca prawny
Witam Panią,

Oczywiście ma Pani prawo wnieść powództwo przeciwko byłemu mężowi jeżeli tylko znajduje się Pani w niedostatku (tzn. nie potrafi Pani zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych). Obowiązek alimentacyjny byłego męża wyprzedza obowiązek Pani krewnych dlatego jego powinna Pani pozwać w pierwszej kolejności.

Z reguły powództwa cywilne składa się w sądzie miejsca zamieszkania osoby pozwanej natomiast w ramach licznych wyjątków Kodeks Postępowania Cywilnego pozwala w niektórych sprawach wybrać sąd, w którym składa się powództwo. W przypadku spraw o alimenty roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Z tego wynika, że jak najbardziej może Pani złożyć taki pozew w sądzie rejonowym w Mysłowicach.

Cytuję przepis Kodeksu Postępowania Cywilnego:

Art. 32. Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie pochodzenia dziecka i związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Cytuję przepis Kodeksu Rodzinnego:

Art. 130. Obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.

Pozdrawiam
19.04.2011 13:26