Czy nalezy sie zachowek od darowizny

Prosze o pomoc
jestem włascicelka od 3 lat domu po dziadkach ktorzy mi zapisali aktem notarialnym jako darowizna, zyja ja jestem ich opiekunem, maja 3corki
wiec
1. czy nalezy sie corką jakis zachowek z mojej strony jako obdarowanej?
2. jezeli dziadek jedna z corek spłacił czy to sie liczy za zycia dziadkow i czy po smierci ma prawo ta corka dopominac sie o nastepny zachowek mimi ze dostała juz pieniadze?
3 jezeli teraz spłace 2 ciotke za zycia dziadkow to czy po smierci tez ma prawo o zachowek?

4, czy jest mozliwosc unikinecia splaty zachowka? czy wystarczy jakies pismo ze strony dziadkow bym nie była obciazona o wyplacenie ciotkom zachowka?

1 odpowiedź prawnika

2
M. S-P, brak opisu
Zagłosowali: Diabloo86, margeret26
Witam Panią,

Instytucja zachowku nie ma nic wspólnego z instytucją darowizny. Zachowek jest to roszczenie pieniężne, które przeciwko spadkobiercy z testamentu mogą zgłosić osoby najbliższe (zstępni, małżonek i rodzice) jeżeli zostaną pominięte w testamencie.

Dziadkowie dokonali darowizny domu i od tej pory jest on częścią Pani majątku i inne osoby nie mają do niego żadnych praw (chyba że po Pani śmierci). Także po śmierci dziadków ten dom nie wejdzie do spadku po nich gdyż już do nich nie należy.

Jeżeli dziadkowie mają jeszcze jakiś majątek a chcą przepisać wszystko na Panią w testamencie to powinni także wydziedziczyć swoje dzieci (muszą mieć powód). W przypadku takiego wydziedziczenia Pani ciotki nie będą miały nawet prawa do zachowku.

Pozdrawiam
18.04.2011 14:44