Co zrobić, kiedy ojciec nagle przestał płacić alimenty i jak mogę odzyskać odsetki od spóźnionych alimentów?

Witam serdecznie.

Mój problem jest nieco bardziej złożony, postaram się jak najprościej wszystko omówić. Jestem już pełnoletnią osobą, na którą ojciec płaci alimenty w wysokości 350zł. Z racji swojej pełnoletności wszelkie sprawy związane z alimentami muszę załatwiać sama. Obecnie studiuję dziennie w mieście oddalonym od mojego rodzinnego o 130km, wynajmuję mieszkanie razem z koleżanką, czynsz jest dosyć wysoki, utrzymanie w tym mieście też nie jest zbyt tanie. Zdecydowałam się więc na pójście do pracy, zatrudniłam się w sklepie na okres próbny 3-miesięczny, na pół etatu. Czy z racji tego, ze poszłam do pracy alimenty już mi nie przysługują? Dodam, że jestem na pierwszym roku studiów. Pytam o to, ponieważ kiedy tylko mój tata dowiedział się o mojej pracy od razu przestał płacić alimenty. Ma również dwa zaległe miesiące i mnóstwo spóźnionych alimentów, za które mogę podobno odzyskać odsetki (z każdego miesiąca). Jak mogę to zrobić?

Dziękuję za odpowiedź,
z poważaniem
M.M

2 odpowiedzi prawników

1
marekbialoblocki
Marek B., prawo nieruchomości, prawo spadkowe, rodzinne i ...
Zagłosowali: M. S-P
Witam Panią,

Przede wszystkim proszę o informację czy alimenty były płacone dobrowolnie czy były przyznane wyrokiem sądowym lub umówione w ugodzie alimentacyjnej zawartej w formie aktu notarialnego?

Jeżeli był wyrok lub ugoda to może Pani iść po zaległe alimenty do komornika - ojciec nie może samowolnie decydować, że przestaje płacić alimenty, bo poszła Pani do pracy. Takie sprawy musi załatwić w sądzie i do czasu zniesienia alimentów przez sąd musi je płacić, chociażby wygrała Pani w lotka.

Jeżeli alimenty były dobrowolne to w każdej chwili może Pani złożyć pozew o alimenty za okres nawet 3 lat wstecz.
23.04.2011 13:48
0
Pro Pro , brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam mam problem bo ojciec jest poważnie chory a płacił alimenty na mnie i tu nasuwa sie myśl co dalej wystąpić do jakiejś instytucji czy co zaraz rok szkolny a kasy nie ma
nie jestem pełnoletni
04.08.2011 15:19