Czy należy się zachowek-wydziedziczenie.

Jest taka sytuacja.Po zmarłej matce jeden jej syn wniósł do sądu o stwierdzenie prawa do spadku z jednoczesnym ,żądaniem zachowku od brata. Matka w dacie spadku nie posiadała żadnego majątku ,gdyż : po śmierci swojego męża i ojca dzieci swoje udziały ułamkowe-chodzi o ziemię rolną przekazała aktem darowizny notarialnej dla jednego syna było to 9lat temu.Wcześniej jednak sporządziła testament notarialny, w którym wszystko co posiadała darowała temu samemu synowi ,któremu później darowała aktem notarialnym.W tym testamencie jednak wydziedziczyła drugiego syna,właśnie tego ,który domaga się zachowku. Testament został złożony do sądu
Czyli ,jeżeli najpierw był testament dla jednej osoby z wydziedziczeniem drugiej, a później ta sama rzecz została przekazana aktem darowizny tej samej osobie, to czy wydziedziczonej osobie należy się zachowek od tej darowizny udziałów.

1 odpowiedź prawnika

0
eleonoratubis
Eleonora Tubis, adwokat z Krakowa. Po dłuższej nieobecności ...
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Celem wydziedziczenia jest pozbawienie prawa do zachowku. Aby móc się domagać roszczeń z tytułu zachowku od tego obdarowanego brata, ten wydziedziczony musiałby podważyć skuteczność jego wydziedziczenia, tj. wykazać, że nie zaistniały w rzeczywistości podstawy do wydziedziczenia wskazane w testamencie albo że matka mu przebaczyła.. Jeśli podważy wydziedziczenie, to z uwagi na istnienie testamentu na rzecz drugiego brata, będzie miał prawo domagać się zachowku z uwzględnieniem dokonanej darowizny. Taką darowiznę należy bowiem doliczyć do spadku na potrzeby ustalenia udziałów spadkowych celem wyliczenia zachowku.
Kolejna istotna w tej sytuacji kwestia - jeśli ten wydziedziczony ma dzieci, to ich wydziedziczenie nie obejmuje, i one mogą się domagać zachowku.
Od strony procesowej zaś - nie sposób jest w jednym postępowaniu połączyć stwierdzenia nabycia spadku i zachowku, muszą się toczyć w odrębnych postępowaniach, jedno w trybie nieprocesowym, drugie w procesie.
03.05.2011 18:31