Jak ustalić, ile mają wynieść zaległe alimenty i czy można żądać alimentów wstecznych?

Witam mam zasądzone alimenty na dwóch synów po jakims czasie starszy zamieszkał z ojcem więc nie płacił mi alimentów potem syn wrócił 20 kwietnia 2010r. do mnie dostałam alimenty dopiero 15 maja ile powinien mi zapłacic miał 500zł na dwoje 300zł na starszego 200 na drugiego.ma płacic za miesiąc z góry. I czy ojciec może rządc ode mnie wstecznych za okres w którym syn był z nim?.dziękuję

1 odpowiedź prawnika

2
M. S-P, brak opisu
Zagłosowali: Agnieszka Cz, beti12345
Witam Panią,Fakt zamieszkiwania syna z jego ojcem przez jakiś czas w żadnym wypadku nie uprawnia ojca do nie płacenia Pani alimentów. Ojciec dziecka nie może sobie samodzielnie zmieniać wyroku sądu i wybierać sobie okresów, w których będzie płacił alimenty.

Proszę go uświadomić, że obowiązki rodzica nie ograniczają się do comiesięcznego przelewania pieniędzy na konto. Obowiązek alimentacyjny nie polega tylko na finansowym wspieraniu utrzymania dziecka ale także na osobistym dbaniu o jego rozwój i zaspokajaniu jego potrzeb podstawowych potrzeb.

Obydwoje rodziców są zobowiązani do utrzymywania dziecka. Alimenty, które jego ojciec płaci do Pani rąk mają na celu wyrównanie zwiększonych wydatków w związku z tym, że syn mieszka z Panią (np. na wyżywienie, rachunku, opiekę lekarską). Jeżeli dziecko przebywa u ojca to powinien on w tym czasie utrzymywać syna i nie przysługują mu żadne roszczenia o zwrot czy obniżenie alimentów z tego powodu.

Natomiast Pani ma prawo żądać od niego alimentów, których nie uiścił w czasie gdy syn z nim przebywał, gdyż jest to niewypełnienie obowiązku nałożonego przez sąd i może podlegać egzekucji komorniczej.Pozdrawiam
16.05.2011 15:08 • Edycja 28.06.2011 14:33