Czy komornik może wejść na kase ze stażu?

Mam zaciagniete kredyty z ktorych siciaga mi juz z renty rodzinnej.
I takie jeszcze pytanie czy na stazu trzeba miec osobiste konto?

1 odpowiedź prawnika

Zagłosowali: Piotr Jurysta, M. S-P, Malgorzata Korona, więcej
Witam
Stypendium stażowe,które Pan/i otrzymuje zgodnie z art.883 kpc podlega egzekucji na podobnych zasadach jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Zajęcie wynagrodzenia podlega ograniczeniom przewidzianym w kodeksie pracy, które stosuje się w tym przypadku odpowiednio. KP stanowi,że potrącenia nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, przy czym ustalona się kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia,które aktualnie wynosi 1386zł,a kwota ta ulega proporcjonalnie zmniejszeniu do wymiaru czasu pracy, jeżeli zatrudnienie jest w niepełnym wymiarze (np. 1/2 etatu).
Odpowiadając na drugie Pana/i pytanie, dotyczące konta: fakt posiadania odrębnego rachunku bankowego niewiele zmienia, ponieważ jeżeli komornik zajmie świadczenie stażowe,to trzeciodłużnik (pracodawca) będzie miał obowiązek udzielić komornikowi informacji na jaki numer konta przesyła Pana/i świadczenie.
Nadto od niedawna istnieje baza KIR,w której komornik może uzyskać informacje o kontach bankowych dłużników.
Pozdrawiam
M M
18.05.2011 20:19