Czy mam szanse na odebranie praw rodzicielskich ojcu ktory sie nie interesuje dzieckiem ma swoja rodzinne i nad uzywa arkoholu?

Uchyla sie od placenia alimentow ktore dostaje od panstwa o dziecku se przypomni jak wypije czasem mnie zastrasza ubliza przy synu

2 odpowiedzi prawników

3
tomaszwasniowski
Tomasz Waśniowski, Radca prawny
Zagłosowali: M. S-P, Wanda Książek, Paweł Gruszka
Jedną z przesłanek pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej jest rażące zaniedbywanie przez niego względem dziecka swoich obowiązków (art. 111 § 1 k.r.o.). Muszą to być wobec tego zaniedbania dużej wagi, do których zaliczyć można: pijaństwo, marnotrawstwo, uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Natomiast zaniedbania o mniejszym ciężarze gatunkowym prowadzić mogą do ingerencji sądu opiekuńczego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej w drodze wydawania przez niego zarządzeń określonych w art. 109 k.r.o. W konsekwencji należy stwierdzić, że generalnie ma Pani szansę na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia w sądzie, aczkolwiek każda tego typu sprawa musi być oceniana indywidualnie i wnikliwie. Skoro jak Pani pisze ojciec biologiczny starszego syna uchyla się od płacenia alimentów, a co ważniejsze przychodząc na spotkania z nim w stanie nietrzeźwym de facto go demoralizuje, a wręcz stwarza tym samym potencjalne zagrożenie dla niego, uważam że jest spora szansa na pozbawienie go praw rodzicielskich.
20.06.2011 12:21 • Edycja 27.06.2011 14:45
0
Edyta Nowak, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
na dzien dzisejszy mam normalna rodzine zyje w konkubinacie juz 4 lata mam 2 synka z obecnego zwiazku chce z konkubentem stworzyc normalny dom starszemu synkowi ktorego niemial ze swojim ojcem biologicznym jak mieszkalismy znim.ojciec biologiczny syna starszego jak go spotka to nawed mu nie powie czesc synu tylko przejdzie ko niego jak gdyby nic a jk juz se wypije to wtedy se przypomina o synu. co z konkubentem nie bronilismy mu przychodzic do dziecka ale jak przychodzil to przychodzil pijany albo po przepiciu powiedzialam czemu nie przyjdziesz do dziecka czezwy tylko pijany i zapowiedzalam mu ze ma przychodzic do niego czezwy to od tamtej pory sie nie pokazuje czy sa dziecka urodziny ,dzien dziecka ,mikolaj itp owrzem ma swoja rodzine 2 dzieci konkubine ktora tez lubi wypic alkoholu tez ja wysylal po syna domnie zebym mu dala nad wode ale jak wyczulam alkohol odniej to jej powiedzalam jak mam ci dac dziecko jak jestes wypita. ojciec syna niema  nigdzie meldunku uchyla sie od podjecia pracy zarobkowej. chce zlozyc wniosek o pozbawienie praw ojca ale niewiem jak to rospisac wrzystko w uzasadnieniu.
21.06.2011 10:17 • Edycja 22.06.2011 09:05