Oskarzenie z art. 286, par. 1 kk, prosze o pomoc

Witam! Chcialabym zapytac Pana o kilka szczegolow dotyczacych mojej sprawy. Otoz ok rok temu zajmowalam sie sprzedaza telefonow na allegro, z powodu problemow finansowych, (nie pracowalam w tym czasie)zaczelam wystawiacaukcje internetowe na allegro, jednak do 2 osob nie wyslalam telefonu. Tzn mialam kupic taniej telefon poprzez allegro i sprzedac drozej, pieniadze od tych osob rozeszly mi sie i nie wyslalam telefonow. We wrzesniu bylam na komisariacie w tej sprawie. Sprawa zostala skierowana do sadu. zostalam oskarzona na podstawie art. 286, par.1 kk. Oddalam kwote za telefon na konto osoby poszkodowanej, w tym czasie gdyczekalam na sprawe sadowa odezwala sie druga osoba poszkodowana, przed zlozeniem zeznania nakomisariacie oddalam osobie poszkodowanej koszt telefonu i ta druga sprawa zostala umorzona. Jednak w grudniu mialam rozprawe sadowa w sprawie pierwszejosoby poszkodowanej, jednak nic z tej rozprawy nie rozumiem, nigdy nie bylam wczesniej karana wiec nie wiem jak to jest. Podczas rozprawy dolaczylam xero wykonania przelewu. Jedyne co pamietam z rozprawy to ze na poczatku lutego dostane list z sadu z danymi do wplaty kary grzywny ok 1000zl. Jeszcze listu nie odstalam ale ciagle nie wiem czy to jedyna kara? jak jest z karami za takie wykroczenie? czy to ze bylam oskarzona w drugiej sprawie ktora umorzono moze mi jakos zaszkodzic? pogorszyc sytuacje? Prosze o szczegolowa odpowiedz jak jest w tego typusprawach? czy gorzi micis powaznego?

1 odpowiedź prawnika

0
M. S-P, brak opisu
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam Panią,

Przestępstwo oszustwa z art. 286 KK jest dosyć poważnym przestępstwem, gdyż grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Czasem takie zachowanie może być potraktowane jako przypadek mniejszej wagi, za który grozi kara grzywny,ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Na pewno znaczenie ma tutaj fakt, że oddała Pani pieniądze i naprawiła wynikłą stąd szkodę. Jeżeli przyzna się Pani do winy to prokurator może skierować do sądu tzw. wniosek o skazanie bez rozprawy, gdzie prawdopodobnie sąd orzeknie karę ustaloną przez Panią wspólnie z prokuratorem.

Musi się Pani w takim przypadku liczyć z karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Cytuję przepisy Kodeksu Karnego:

Art. 286. § 1. Kto,
w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do
niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą
wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do
należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Pozdrawiam serdecznie
19.02.2012 12:49