Spadek przez zasiedzenie

Witam.Jestem córką z pierwszego małżeństwa mojej mamy,z drugiego małżeństwa mamy, mam jedną siostrę.Jednak obie posiadałyśmy nazwisko po pierwszym mężu mamy,czyli w metryce ojcem mojej siostry jest mój ojciec,choć w rzeczywistości był nim drugi mąż,jednakże w żadnych papierach nie ma tego podanego.Rodzice niestety nigdy formalnie tego nie wyjaśnili.8 lat temu zmarła mama a 6 lat temu mój ojczym.Problem jest z mieszkaniem,które wykupili na własność ale niestety nie zapisali żadnej z córek.Moja siostra od zawsze jest w nim zameldowana z czasem także jej dzieci.Czy możliwy jest spadek poprzez jej zasiedzenie i jak by to liczyć,od śmierci ojca czy od dnia zameldowania jej.Czy w ogóle szanse ma na spadek siostra,bądz ja jako pasierb?

1 odpowiedź prawnika

0
Agnieszka Cz, Prawnik i ekonomista
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam,

Nie trzeba robić żadnego zasiedzenia. Na początek proszę odkręcić sytuację z ojcem. Siostra powinna wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Ponieważ ojciec nie żyje powinna zażądać ustanowienia przez sąd kuratora. Po ustaleniu ojcostwa powinni Państwo zrobić nabycie spadku po zmarłych rodzicach. Pan ze swej strony robi nabycie po zmarłej matce i jako spadkobiercę wpisuje siostrę, zaś sistra robi nabycie po swoim ojcu, Pan w tym przypadku nie będzie spadkobiercą.

Z opisanego przypadku wynika, że Pan i siostra dziedziczycie po 1/2 udziału mamy w mieszkaniu, ponadto siostra dziedziczy całość udziału swojego ojca. Co oznacz, że w efekcie Panu należy się spadek w wysokości 1/4 udziału w całości mieszkania, a siostrze przypadnie 3/4 udziału w mieszkaniu.
Chyba, że ojczym przysposobił Pana to wtedy również po nim Pan dziedziczy.
27.02.2012 11:08