Spadek po dziadkach?

Zastanawiam sie co moglabym zrobic w tej sytuacji. moi dziadkowie juz nie zyja, mieli 3 dzieci: mojego ojca, siostre mojego ojca i brata mojego ojca. dziadkowie umarli nie pozostawiajac testamentu, kilka lat temu byla sprawa w sadzie o podzielenie majatku, niestety moj ojciec przebywal zagranica i bral udzialu w rozprawie. chcialabym sie zapytac czy jest jakas mozliwosc zeby przejac czesc majatku, ktora powinna nalezec do mojego ojca mimo tego, ze nie bral on udzialu w rozprawie i czy ja jako wnuczka moge teraz ubiegac sie o czesc majatku po moich dziadkach? dziekuje bardzo za pomoc.

1 odpowiedź prawnika

1
Legista
Bogusław Nowakowski, radca prawny,
Zagłosowali: Piotr Michalak
Szanowna Pani

Skoro dziadkowie zmarli to oznacza to spadkobranie po nich.
Spadkobiercami są w pierwszej kolejności małżonkowie oraz dzieci spadkodawcy( zmarłej osoby).
Wnuki jako spadkobiercy wchodzą w rachubę o ile dzieci własne spadkodawcy nie dożyły tzw, otwarcia spadku czyli zmarły wcześniej niż spadkodawca( ich rodzic). Ewentualnie zostały uznane za niegodnych dziedziczenia lub wydziedziczone w testamencie lub ojciec w ciągu 6 miesięcy od dnia kiedy dowiedział się o śmierci rodziców odrzucił spadek. Gdyby spadek odrzucił we wskazanym terminie powstałaby fikcja prawna, ze zmarł wcześniej od rodziców i wtedy w jego miejsce weszłaby Pani wraz ze swoim rodzeństwem.
Jak Pani pisze testamentu nie było a więc nie ma wydziedziczenia. Jak rozumiem nikt ze spadkobierców nie zażądał uznania innego spadkobiercy za niegodnego. Skoro ojciec został wezwany na rozprawę to prawdopodobnie spadku nie odrzucił.
W tej sytuacji Pani jako wnuczka spadkodawcy nie ma żadnych praw do spadku po swoich dziadkach – z uwagi na to, że Pani ojciec jako spadkobierca po swoich rodzicach żył w chwili ich śmierci i żyje nadal. Pani może być spadkobiercą po swoim ojcu ale nie po swoich dziadkach.
Fakt, iż ojciec nie był na rozprawie nie pozbawia go prawa do spadku. Sąd może prowadzić sprawę nawet bez jego udziału.
Ojciec, o ile spadek przyjął może przenieść na Panią swoje prawa do spadku po dziadkach. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły. Nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy.

Bogusław Nowakowski
27.03.2012 10:26