Prawa dziadkow do zabierania dziecka?

Chcialabym sie zorientowac czy wedle prawa mam obowiazek dawac moim tesciom 16 miesiecznego synka do nich do domu w dodatku na caly dzien. tesciowie chca wniesc sprawe do sondu o przyznanie praw do kontaktow z wnukiem ktore jak twierdza im utrudniamy. jednak wyglada to tak ze nie chca odwiedzac wnuka u nas w domu, nie chca abysmy my z dzieckiem przyjezdzali do nich poniewaz stwierdzili ze nie chca i nie potrzebuja kontaktu z nami (rodzicami dzicka) i nie zycza sobie naszych wizyt, nie chca rowniez abysmy przywozili im synka na kilka godzin zeby mogli go wziac na spacer bo stwierdzili ze nie oplaca im sie brac dziecka na kilka godzin. ja natomiast wraz z mezem nie chce dawac im synka samego bez naszej opieki do nich do domu poniewaz najczesciej zabierajac go zapraszaja znajomych, pija alkohol albo woza go po znajomych w celu pochwalenia sie dzieckiem a nam to bardzo nie odpowiada. w dodatku nie odpowiada nam sposob w jaki zajmuja sie dzieckiem. czy w zwiazku z powyzszym tesciowie maja szanse dostac wyrokiem sadu prawo do zabierania synka na caly dzien bez naszej opieki w dodatku na ich warunkach i tylko wtedy kiedy im pasuje? prosze o szybka odpowiedz.

1 odpowiedź prawnika

3
rafalswat
Rafał Swat, Prawnik
Zagłosowali: M. S-P, Agnieszka Cz, Wanda Książek
Witam serdecznie
Prawo rodzinne nie normuje w żadnym przepisie zagadnienia kontaktów pomiędzy dziadkami a wnukami. Natomiast prawo tzw. osobistej styczności dziadków z wnukami wynika bardziej z norm społecznych - czyli w opinii ogólnej kontakty te wpływają na rozwój dzieci. Dziadkowie mają prawo złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów z wnukiem, sąd jednak powinien tutaj kierować się przede wszystkim interesem dzieci i ich dobrem. Nie bez znaczenia dla ustalenia kontaktów pozostaje zatem postawa dziadków, a w szczególności to, czy okazują oni przywiązanie i dbałość o wnuka.
Jeśli zdarzy się tak, że dziadkowie dezorganizują wychowanie i mają zły wpływ na jego rozwój, sąd może ograniczyć kontakt z wnukiem.
Ograniczenie takie będzie mogło w szczególności polegać na:
- zakazie spotykania się z dzieckiem,
-zakazie zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
- zezwoleniu na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd.
Powinni Państwo zaproponować sposób ich ograniczenia, np. poprzez zakaz zabierania dzieci poza miejsce stałego pobytu, zezwolenie spotykania się z dziećmi tylko w Państwa obecności etc.
Mając na uwadze powyższe, rodzice powinni przekonać sąd, że dobro dziecka przemawia za Państwa propozycją warunków, na jakich powinny odbywać się kontakty dziadków z wnukami. Jest to Wasze dziecko i dziadkowie nie powinni ingerować w ich wychowanie, tylko pomagać w tym wychowaniu.
pozdrawiam
Rafał Swat
15.04.2012 16:04