Prawa dziadkow do zabierania dziecka?

Chcialabym sie zorientowac czy wedle prawa mam obowiazek dawac moim tesciom 16 miesiecznego synka do nich do domu w dodatku na caly dzien. tesciowie chca wniesc sprawe do sondu o przyznanie praw do kontaktow z wnukiem ktore jak twierdza im utrudniamy. jednak wyglada to tak ze nie chca odwiedzac wnuka u nas w domu, nie chca abysmy my z dzieckiem przyjezdzali do nich poniewaz stwierdzili ze nie chca i nie potrzebuja kontaktu z nami (rodzicami dzicka) i nie zycza sobie naszych wizyt, nie chca rowniez abysmy przywozili im synka na kilka godzin zeby mogli go wziac na spacer bo stwierdzili ze nie oplaca im sie brac dziecka na kilka godzin. ja natomiast wraz z mezem nie chce dawac im synka samego bez naszej opieki do nich do domu poniewaz najczesciej zabierajac go zapraszaja znajomych, pija alkohol albo woza go po znajomych w celu pochwalenia sie dzieckiem a nam to bardzo nie odpowiada. w dodatku nie odpowiada nam sposob w jaki zajmuja sie dzieckiem. czy w zwiazku z powyzszym tesciowie maja szanse dostac wyrokiem sadu prawo do zabierania synka na caly dzien bez naszej opieki w dodatku na ich warunkach i tylko wtedy kiedy im pasuje? prosze o szybka odpowiedz.

1 odpowiedź prawnika

0
Agnieszka Cz, Prawnik i ekonomista
Nikt jeszcze nie zagłosował.
Witam
w przepisach prawa rodzinnego nie ma nigdzie zapisu, że rodzice dziecka muszą się zawsze zgadzać na to by dziadkowie zabierali dziecko do siebie. Teściowie mogą złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z wnukiem jednak Państwo jako rodzice możecie odpowiedzieć na taki wniosek i nie wyrazić zgody na takie rozwiązanie i zaproponować swój sposób kontaktów dziadków z dzieckiem.
Dobrze było aby gdy ktoś zaświadczył, że nie utrudniali państwo nigdy kontaktów z dzieckiem a wręcz chcieli by dziadkowie przyjeżdżali do wnuka lub że to wy chcieliście zawozić nawet dziecko do dziadków.
Sąd nie wyrazi zgody na dany sposób kontaktu gdy dziadkowie mogli by negatywnie wpływać na zachowanie dziecka i jego prawidłowy rozwój.
14.04.2012 10:55 • Edycja 14.04.2012 10:56