Wysoki zasiłek macierzyński ?

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o udzielenie porady, a dokładnie instrukcji postępowania zgodnego z prawem:)
Od lutego 2012 roku prowadzę działalność gospodarczą. Świadczę usługi medyczne, w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego w szpitalu. Opłacam podstawową składkę chorobową (254zl). Moje srednie miesięczne przychody wynoszą 2200zl. Dodatkowo od 5 lat jestem zatrudniona o umowę o pracę na czas nieokreślony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (w tym zakłądzie również zarabiam 2300zł). Zamierzam w najbliższym czasie starać się o dziecko. Chciałabym opłacić dobrowolne ubezpieczenie oraz pozostałe wymagane skłądki i skorzystać z wysokiego zasiłku. Wiem, że nieuchronnie wiąże się to z rezygnacją z umowy o pracę. W związku z charakterem pracy (praca w godzinach nocnych, w srodowisku gazów anestetycznych itp), z chwilą stwierdzenia ciąży chciałabym iść na zwolnienie. I teraz moje wątpliwośći:
-Czy aby skorzystać z wysokiego zasiłku, muszę opłacać składki przez 90 dni? (30dni obowiązuje na macierzyńskim)?
-Czy istnieje możliwość, że gdy zajdę w ciąże, pójdę na L4 w szpitalu gddzie mam umowę o pracę, rozpocznę opłacanie najwyższych składek z tytułu działalności gospodarczej i po upływie 90 dni, zrezygnuję z pracy w szpitalu gdzie mam umowę o pracę?(okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, ale wydaje mi się, że istnieje możliwość wcześniejszego wypowiedzenia za porozumieniem stron).
- Czy mimo tego, iż prowadzę działalność od roku i mam comiesięczne wystawiane rachunki, ZUS może oskarżyć mnie o wyłudzenie?
-Ostatnie pytanie: Przez jeden miesiąć (wrzesień 2012) miałam zawieszoną działalność z powodu zwolnienia lekarskiego. Ponieważ wszystkie czynności wykonywałam przez internet, zapomniałam wznowić dzaiłalność. W tym czasie (czyli pażdzirnik, listopad, kilka dni grudnia) pracowałam na umowę kontraktowa, ujawniłam przychody w książce przychodów i rozchodów. Czy mogę mieć z tego tytułu problemy? Zgodnie z poradą na infolinii CEDIG wysłałam pismo do Ministerstwa Gospodarki o dokonanie korekty we wpisie. Z tego co się dowiadywałam ani urząd skarbowy, ani ZUS nie powinny nakładać żadnych kar, jednak wolę się upewnić.

Bardzo proszę o pomoc.

Pomóż uzyskać odpowiedź na to pytanie. Udostępnij je na ,
lub . Możesz także zaprosić kogoś, kto zna odpowiedź, a nie ma go jeszcze w Legeo.