Jakie mam szanse na zwrot od dewelopera poniesionych przeze mnie kosztów oddania domu do użytkowania oraz kosztów naprawy uszkodzonego przez niego pieca gazow.?

Mam taki problem. W 2008 r kupiłem od dewelopera dom jednorodzinny jeszcze bez pozwolenia na użytkowanie. Stan domu był developerski bez ogrzewania i prądu. W dzienniku był już zapis dokonany przez kierownika że dom nadaje się do użytkowania. Na etapie umowy przedwstępnej developer podpisał mi oświadczenie, w którym zobowiązuje się w terminie 6 m-cy na oddanie domu do użytkowania zgłaszając ten fakt odpowiednim instytucjom państwowym. W międzyczasie została podpisany akt notarialni z zapisem wg którego developer udziela zgody na przepisanie na mnie pozwolenia na budowę. Okazało się, że dom przez 5 lat nie mógł być oddany do użytkowania, gdyż zakład energetyczny musiał wybudować nowy transformator. Dopiero wtedy ja sam mogłem zająć się przekazaniem domu kompletując i aktualizując wszystkie dokumenty. Mam pytanie, czy mam prawo i szanse odzyskania pieniędzy od dewelopera za całą dokumentację ok. 2 tys. zł. oraz za czynności jakie musiałem wykonać w wolnym czasie.

Druga sprawa dotyczy doprowadzenia przez developera da spalenia wentylatora w piecu gazowym kondensacyjnym. Otóż developer chciał za karę odłączyć ze swojej skrzynki elektr. do której było podłączonych kilka domów jednego z sąsiadów. Niestety załączając z powrotem przewody pomylił ich kolejność i doprowadził do zwarcia. W wielu domach zostały popalone różne sprzęty TV, DVD, okapy, radia i piece.
Po rozmowie tel. developer skierował mnie do innego developera który budował dom dla sąsiada, któremu ten pierwszy chciał odłączyć prąd. Niestety nikt się nie poczuł do winy.
Wszyscy sąsiedzi bojąc się niestety, że developer nie odda im domów do użytkowania odpuścili sobie roszczenie dot. Spalonych urządzeń.
Ja jednak nie zamierzam zrezygnować, gdyż dom oddałem we własnym zakresie, a naprawa pieca kosztowała mnie 1700 zł. Posiadam ekspertyzę i fakturę od firmy serwisującej mój piec, z której wynika że nastąpiło przepięcie i trzeba było wymienić wentylator. Uszkodzenie nastąpiło w lecie 2011 r.
Pytanie brzmi, czy to się nie przedawniła i w jaki sposób mogę odzyskać pieniądze od developera. Nadmieniam, że niektórzy sąsiedzi mogą poświadczyć w sądzie, że winnym tej awarii jest developer, gdyż jedna z sąsiadek w czasie tego zajścia podeszła do developera, gdy ten grzebał przy skrzynce i usłyszała, ze to przez sąsiada którego chciał odłączyć.

Pozdrawiam

Robert

Pomóż uzyskać odpowiedź na to pytanie. Udostępnij je na ,
lub . Możesz także zaprosić kogoś, kto zna odpowiedź, a nie ma go jeszcze w Legeo.