Jaki wniosek do sądu należy złożyć w przypadku śmierci jednego z 16 spadkobierców, podczas gdy trwa sprawa spadkowa po siostrze zmarłej?

Bezdzietne małżeństwo (siostra dziadka i jej mąż) mieszkali w Warszawie, kolejno zmarła ciocia - w 2005 roku i wujek w 2007 roku. Pozostawili po sobie mieszkanie w centrum Warszawy i działkę 60km od Warszawy. Została założona sprawa spadkowa w sądzie warszawskim. Sąd ustalił 16 spadkobierców. W międzyczasie sprzedano działkę i należność podzielono miedzy tych spadkobierców. W październiku 2009 roku zmarła jedyna siostra zmarłej cioci - jedna z 16 spadkobierców.
Jestem jedną ze spadkobierczyń i zależy mi na tym, żeby sprawę na tyle szybko na ile to jest możliwe zakończyć i wykupić mieszkanie od reszty spadkobierców. Ale, żeby to nastąpiło muszą być podjęte kolejne kroki formalne po śmierci jednej ze spadkobierczyń. Nie wiem jakie te kroki powinny być? Jakie wnioski powinniśmy złożyć do sądu

4 odpowiedzi prawników

4
Tomasz Rokicki, Aplikant radcowski/Specjalista d/s prawnych
Zagłosowali: Prawo karne i rodzinne, Pinacolada, Maciej Furtas, więcej
Należy zawiadomić sąd o tym fakcie, najlepiej przesyłając odpis skrócony aktu zgonu. Sąd musi bowiem ustalić czy w udział spadkowy zmarłej nie będzie przypadał jej spadkobiercom. Zawiadomienie to należy złożyć w sądzie, gdzie toczy się sprawa.
Aczkolwiek, jak bowiem stanowi art. 670. k.p.c.: sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą.
Może też powstać taka sytuacja, że na skutek zgłoszenia się dalszych spadkobierców albo poinformowania o ich istnieni