Jak odzyskać zarekwirowany komputer?

Podczas przeszukania mieszkania mojego konkubenta,został zatrzymany komputer mojego Syna.
Zostały wykonane wszelkie ekspertyzy oraz zabezpieczone wszelkie dowody przez zapianie ich na płycie CD.Postępowanie toczyło się ponad 8 miesięcy,a od zakończenia postępowania nie odbyła się jeszcze ani jedna sprawa (również 8 miesięcy)
Pomimo skarg i próśb do Prokuratury Rejonowej,Okręgowej jak i Sądu Rej i Okręgowego,nadal nie mogę odzyskać komputera,mimo iż wielokrotnie podkreślałam,że właścicielem komputera nie jest osoba podejrzana,na co dostarczyłam potrzebne dokumenty.
Jak dalej dochodzić swoich praw,skoro nawet Sąd Okręgowy,nie uznał,że naruszono przynajmniej kilka artykułów min art 230 kpk, 227 kpk,jak również nie zostałam pouczona o możliwości,o której mowa w art 227 kpk?

4 odpowiedzi prawników

4
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: Malgorzata Korona, B 1, Ewu, więcej
Witam.
Najprawdopodobniej jest tak, ze komputer stanowi dowod w sprawie i jako taki niezbedny jest dla potrzeb postepowania karnego. Jednakze - jezeli wszystkie czynnosci w stosunku do tego przedmiotu zostaly juz wykonane, a slady i dowody odpowiednio zabezpieczone mozna skorzystac z ostatniej szansy i podpierajac sie mozliwoscia jaka daje art. 228 par. 1 kpk zawnioskowac do sadu o oddanie go na przechowanie pamietajac o obowiazkach z tego faktu wynikajacych.
Jednakze jezeli do tej pory sad ustosunkowywal sie negatywnie do sprawy zwrotu komputera - to prosze nie liczyc na zbyt wiele. Ale cien szansy istnieje.
03.02.2010 19:48
3
Iwona Moryc, aplikant adwokacki
Zagłosowali: Ewu, B 1, Arkadiusz Znój
W celu podania szczegółowszej odpowiedzi proszę wskazać jakie pisma otrzymała Pani w odpowiedzi na składane wnioski o zwrot komputera, do kogo je Pani składała?
Zakładam jednak, iż będzie to dopiero możliwe gdy sąd stwierdzi ich zbędnośc dla postepowania karnego (prawdopodobnie komputer-zawarte w nim dane stanowią dowód w sprawie), a to może nastapić dopiero gdy rozpocznie się przewód sądowy. Wówczas będzie Pani mogła ponowić wniosek o zwrot komputera.
03.02.2010 19:35
3
ArO
Arkadiusz Znój, brak opisu
Zagłosowali: Ewu, Bartek ., Tomasz Rokicki
Przepis art 230 § 2 kodeksu postępowanie karnego stanowi, iż: "Należy również zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego."
Jednak należy zadać sobie pytanie czy w tym przypadku zatrzymany komputer jest zbędny dla postępowania karnego. Jeżeli jest odwrotnie na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zwrotu zatrzymanej rzeczy.
03.02.2010 19:36
1
Iwona Moryc, aplikant adwokacki
Zagłosowali: Ewu
Jeżeli otrzymała Pani wezwanie na rozprawę, to po przesłuchaniu proszę poruszyc kwestie komputera, ewentualnie przygotować pismo do sądu o jego zwrot i złożyc na dzienniku podawczym, powinna Pani wówczas otrzymać w tym zakresie odpowiedź sądu, i w razie odmowy ją zakwestionować w piśmie procesowym. Jednak tak jak juz pisałam, komputer zostanie Pani zwrócony gdy sąd uzna jego zbędnośc dla postępowania, w najgorszym wypadku po ukończeniu procesu.
04.02.2010 21:04