Jaki zachowek należy się dzieciom po zmarłych rodzicach?

W 2004r zmarła mama zapisując mieszkanie siostrze. Sprawa spadkowa jeszcze się toczy, gdyż siostra jest niepełnosprawna i najpierw musiała zostać uregulowana jej sprawa ( została ubezwłasnowolniona a ja zostałam jej opiekunem ) W styczniu 2010r zmarł tato i również pozostawił po sobie testament darując cały majątek siostrze. Mam jeszcze brata. Zależy nam na zapewnieniu przyszłości siostrze i będziemy sprawować nad nia opiekę, ale czujemy się pokrzywdzeni. jaka część mieszkania nam się należy?

1 odpowiedź prawnika

9
Dominik Wieszczek, radca prawny
Zagłosowali: Wanda Książek, aniahan, Piotr Jurysta, więcej
Kwestię zachowku reguluje art. 991 i następne kodeksy cywilnego. Mówi on, iż zstępnym, małżonkom oraz rodzicom, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli stępny uprawniony jest małoletni 2/3 wartosci działu spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zas przypadkach powłowa wartości tego udziału. A więc w opisanej przez Panią sytuacji, przy założeniu jeżeli nie byłoby testamentu i innch spadkobierców (poza panią, sistrą i bratem) należałoby wam się po 1/3 spadku. Jednak z uwagi, na testament Pani i bratu należy się po 1/6 majątku spadkowego. Jeżeli nie otrzymaliscie należnego zachowku przysługuje wam roszczenie w stosunku do siostry o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku.
09.02.2010 09:53