Zwolnienie z pracy przez pracownika na L4

Pracuje w firmie w ktorej jakis czas temu mialem wypadek w pracy.Po zakonczonym leczeniu wrocilem do pracy z orzeczeniem lekarskim,ze moge wykonywac lekka prace.Pracodawca nie zapewnil mi jednak takiego stanowiska i nie zmienil angazu.Po pewnym czasie uraz odnowil sie.Przebywam na zwolnieniu,ktore konczy sie 21 marca(6 miesiecy).Nie chce wracac do pracy,chce sie zwolnic.Pracuje tam 10 lat,umowe mam na czas nieokreslony,w zwiazku z tym mam pytanie:czy bedac na L4 moge sie zwolnic bez 3 miesiecznego okresu wypowiedzenia a jezeli nie,to co mam zrobic aby juz nie wracac do pracy.Czy zaklad ma obowiazek wyplacic wynagrodzenie za okres wypowiedzenia bez koniecznosci odpracowania tych 3 miesiecy

2 odpowiedzi prawników

5
Paweł Stefanek, Doradca prawny
Zagłosowali: Wanda Książek, B 1, Maciej Furtas, więcej
Może się Pan powołać na art. 55 kp zgodnie z którym Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Nie wydaję mi się jednak by należało się Panu wynagrodzenie gdyż przepis w przeciwieństwie do następnego nie przewiduję możliwości wypłaty odszkodowania.
10.02.2010 00:02 • Edycja 10.02.2010 00:20
2
wanda50plus
Wanda Książek, www.prawnik-online.eu
Zagłosowali: Maciej Furtas, aga130
Dzień dobry

W pierwszej kolejności należałoby rozważyć kwestię starania się o świadczenie rehabilitacyjne. W świetle art. 18 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 199 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267). Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują powrót do pracy. Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego jest możliwe , wówczas gdy pracownik złoży niniejszy wniosek we właściwym oddziale ZUS. Taki wniosek składa się wraz z dokumentacją leczniczą co najmniej na 4 tygodnie przed zakończeniem okresu zasiłkowego (182 dni). Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne dołącza się zawsze zaświadczenie o stanie zdrowia pacjenta z zaznaczeniem, ze rokuje on powrót do pracy. Takie zaświadczenie wypisuje lekarz prowadzący. Co ważne, w przypadku gdy wniosek zostanie złożony nieco później ZUS też go rozpatrzy, ale wyda decyzję w terminie póżniejszym z datą wsteczną.

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres do 12 miesięcy ( art. 18 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Pracownik ma obowiązek poinformować niezwłocznie pracodawcę, o tym, że wystąpił o świadczenie rehabilitacyjne . Po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego do czasu otrzymania decyzji z ZUS pracownik ma w pracy nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

W myśl art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b) K.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.

W mojej ocenie należałoby wykorzystać wszystkie dozwolone prawem mozliwości a nie od razu myśleć o zwalnianiu się.

W razie dodatkowych pytań proszę pisać.

Pozdrawiam
11.02.2010 10:16

1 ukryta odpowiedź