Emerytura i renta wolna od zajęcia komorniczego.

Czy to prawda, że te świadczenia nie podlegają egzekucji?Czy może chodzi tylko o jakąś część tych świadczeń?

2 odpowiedzi prawników

11
Bolesław Prus, całe życie student
Zagłosowali: Aga, rynia, uzytkownik8249, więcej
Przepisy dotyczące zajęć komorniczych z emerytur i rent (oczywiście tych wypłacanych z FUS) zawiera Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 r. w art. 139-141. W myśl tych przepisów komornik może zająć, co do zasady do wysokości 25 % świadczenia na pokrycie wskazanej należności. Przy czym kwotą wolną od zajęcia będzie odpowiednio 50% najniższej krajowej renty lub emerytury. Przepisy wymienionych artykułów szczegółowo określają te wskaźniki w zależności od podstawy potrącania i tak np. na rzecz alimentów komornik mógłby potrącić do 60% emerytury/renty, przy czym wolna od potrącenia jest kwota równa 50% emerytury/renty.

http://prawo.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2009/153/1227/
12.02.2010 18:55 • Edycja 12.02.2010 19:11
9
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: Aga, Tomasz Lenz, Łukasz T., więcej
Witam.
Zalezy w jakiej sa wysokosci (emerytura lub renta) i z jakiego tytulu sa to egzekucje. Najbardziej "obciazajace" sa egzekucje naleznosci z tytulu swiadczen alimentacyjnych, po nich z tytulu wyrokow sadowych i administracyjnych tytulow wykonawczych.
komornik lub poborca skarbowy stara sie jednak dokladnie wyliczyc kwote egzekucji, albowiem jego dzialania podlegaja kontroli sadowej i sa zaskarzalne.

Ograniczenia egzekucji zawiera art.829 kodeksu postepowania cywilnego, natomiast art. 833 kpc - ograniczenia egzekucji z dochodow, gdzie par. 4 i 5 okresla jego odniesienie do rent i emerytur. Natomiast calkowicie zwolnione od egzekucji (art. 833par.6) sa swiadczenia alimentacyjne, zasilki z funduszu alimentacyjnego, swiadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielegnacyjne, porodowe i dla sierot zupelnych.
Mam nadzieje, ze ogolna odpowiedz na dosyc ogolne pytanie bedzie pomocna.
Pozdrawiam:
M.F.
12.02.2010 17:15 • Edycja 12.02.2010 17:32