Ile moge osiagnać alimentów na dziecko i czy moge sie domagać alimentów na siebie podczas sprawy rozwodowej?

Mam pytanie jaka moge dostac mnie wiecej kwote alimentów skoro maz zarabia 1500zl brutto i mieszka z rodzicami. A ja nie pracuje, mam na wychowaniu 2,5 rocznego syna . Rozwod chce wniesc bez orzekania o winie.

2 odpowiedzi prawników

3
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: Agata Surtel, Arkadiusz Znój, Malgorzata Korona
Witam.
Reguluje to art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego: Zakres swiadczen alimentacyjnych zalezy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majatkowych mozliwosci zobowiazanego.
W 2008 roku nastapila nowelizacja zmieniajaca paragraf 2 wymienionego artykulu. Wynika z niego, ze wykonanie obowiazku alimentacyjnego wzgledem dziecka moze polegac w calosci lub w czesci na osobistych staraniach o utrzymanie i wychowanie uprawnionego - w takim wypadku swiadczenie alimentacyjne pozostalych zobowiazanych polega na pokrywaniu w calosci lub w czesci kosztow utrzymania lub wychowania uprawnionego.
Nowelizacja w sam raz pasujaca do Pani sytuacji.
Osobiscie wychowuje Pani dziecko, nie pracuje Pani, stara sie wychowac latorosl jak najlepiej. Podejmuje Pani osobiste starania. Stad tez wieksza czesc finansowych kosztow dotyczacych syna spocznie na ojcu dziecka. W zaistnialej sytuacji jednak - z uwagi na wspomniany wyzej paragraf 1. - mozliwosci zobowiazanego nie sa wielkie.
Proponuje w pozwie wniesc o 500 zlotych - jest to w zaistnialej sytuacji rozsadna kwota. Jak sie stanie ostatecznie - zadecyduje sad na podstawie czynnikow rozpatrywanych w procesie o rozwod.
Jednoczesnie chcialbym zwrocic Pani uwage na fakt, ze uznanie jednej ze stron wylacznie winna rozkladu pozycia malzenskiego znajduje finansowe konsekwencje w art. 60 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego. Malzonek niewinny moze domagac sie pod wskazanymi w przepisie warunkami alimentow od uznanego w wyroku za jedynie winnego.
Jezeli natomiast wniesiono o rozwod bez orzekania o winie stron, to zastosowanie bedzie mial art. 60 § 1.
" Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego" - co daje Pani podstawy do roszczenia w zakresie srodkow utrzymania od bylego meza - jezeli znajduje sie Pani w niedostatku. To takze podlega ocenie sadu orzekajacego.
Z powazaniem:
Maciej Furtas
25.02.2010 01:46 • Edycja 25.02.2010 01:53
2
MK, Prawnik
Zagłosowali: Wanda Książek, Agata Surtel
Proszę również zapoznać się z odpowiedziami w innej poradzie dotyczącej wysokości alimentów:
http://www.legeo.pl/porady/pytanie/4762/wysokosc-alimentow
25.02.2010 12:37