Jazda po uzyciu alkoholu. Czy istnieje szansa na zatrzymanie prawa jazdy ?

Witam.
W sobote 13 lutego ok godz 2:10 zostalem sprawdzony przez patrol policyjny alkomatem pierwszy pomiar wykazal 0.17 mg/l a drugi po 10 min 0.14 mg/l. Prawo jazdy zostalo mi zatrzymane. do informacji policji podalem ze na ok 3 godz przed zdarzeniem wypilem jednego drinka mieszanego. Czy istnieje mozliwosc zeby nie odebrano mi prawa jazdy czy lepeij bedzie dobrowolnie przyznac sie do winy na komisariacie w trakcie przesluchania czy wieksze szanse obrony mam przed sadem?.

2 odpowiedzi prawników

1
Rafael, Aplikant Radcowski
Zagłosowali: giops
Stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 115 § 16 Kodeksu Karnego zachodzi gdy:

- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W opisanej sytuacji miał Pan 0.17 mg/l a potem 0,14 mg/l zatem nie zbył Pan w stanie nietrzeźwości.

Jednak sytuacja gdy:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg

stanowi wykroczenie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, i podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych ponadto w stosunku do osób popełniających powyższe wykroczenie stosuje się obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zatem jeżeli sprawa trafi przed sąd to właśnie taki czeka Pana los.

Podstawa Prawna:
Art. 115 § 16 Kodeksu Karnego
Art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń
25.02.2010 14:39
1
mariuszstelmaszczyk
Mariusz Stelmaszczyk, Adwokat, specjalizacja prawo karne i rodzinne
Zagłosowali: Marcin Zaborek

Witam, z podanego przez Pana opisu
wynika, że popełnił Pan wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie
po użyciu alkoholu z art.87par1 k.w. W Pana przypadku ma Pan szansę
na to, by Sąd w wyroku skazującym za to wykroczenie odstąpił na
podstawie art.39par.1 k.w. od orzeczenia wobec Pana zakazu
prowadzenia pojazdów. Przy takim wyroku zachowałby Pan prawo jazdy.


Co do dobrowolnego poddania karze, to
wszystko zależy od propozycji kary, jaką Pan usłyszy. Jest mało
prawdopodobne, by Policjant lub Prokurator zgodził się na
odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów. Nie należy się tym
jednak przejmować. W takim wypadku należy po wpłynięciu sprawy do
Sądu złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego, na karę
grzywny lub aresztu z warunkowym zawieszeniem jego wykonania oraz
odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.


Czy to się Panu powiedzie, to zależy
od innych, poza stopniem stężenia alkoholu okoliczności, w jakich
prowadził Pan samochód:



    • jakim samochodem: osobowym czy
      ciężarowym,
  • na jakiej drodze: ruchliwej drodze
    wojewódzkiej czy podrzędnej drodze gminnej,


  • w jakim miejscu prowadził Pan
    samochód: w centrum dużego miasta czy poza obszarem zabudowanym,


  • przy jakim natężeniu ruchu
    prowadził Pan samochód.



Z Pana opisu można wnioskować, że
natężenie ruchu pojazdów i pieszych było wówczas niewielkie z
racji pory - około 2 w nocy. Należy tą okoliczność podnieść,
gdyż z tego powodu zagrożenie jakie Pan stworzył było niewielkie.


Inne okoliczności, które Sąd weźmie
pod uwagę przy rozpoznaniu Pana wniosku o odstąpienie od orzeczenia
zakazu prowadzenia pojazdów dotyczą Pana osoby:


czy jest Pan karany za przestępstwa, w
szczególności te przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

czy ma
Pan na koncie wykroczenia drogowe, jesli tak to jak poważne: nie
zapięte pasy, czy znaczne przekroczenia prędkości,


Pana sposobu życia: czy Pan pracuje
lub uczy się, czy utrzymuje Pan rodzinę,


jak bardzo potrzebuje Pan prawa jazdy,
np. Czy w razie jego zabrania grozi Panu utrata pracy


jak wysoką karę grzywny jest Pan
gotów zapłacić w zamian za zachowanie prawa jazdy.


O tym szerzej napisałem w artykule
"Jak
zachować prawo jazdy pomimo prowadzenia samochodu w stanie po użyciu
alkoholu?"
 


Podsumowując oceniam, że ma Pan
szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia
pojazdów. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością
zaproponowania wyższej kary grzywny, np. 2000-3000 zł (to zależy
od Pana możliwości finansowych i rodzinnych i okoliczności
prowadzenia samochodu o których wspomniałem).





Pozdrawiam







27.01.2012 14:01 • Edycja 27.01.2012 14:02