Czy mogę odebrać ojcu dziecka władzę rodzicielską?

Moja córka ma 9lat,od 8lat ojciec jej nie odwiedził ani nie zadzwonił,córka nie zna go,raz na 3miesiące dziadkowie czyli rodzice byłego męża odwiedzaja wnuczke moja córke,po ostatnich odwiedzinach matka byłego męza zaczeła mowic do mojej corki ze tatus ja kocha,ze tatus dał jej pieniazki na zabawke,i domaga sie zabrania mojej corki do siebie do domu do tatusia,a jak sie nie zgodze wystapi do sadu straszyła mnie,dodam tylko ze matka bylego meza jest chora psychicznie i sie leczy,były mąż tez przebywał w takim szpitalu,błagam co mam robić,jestem zrozpaczona,prosze o szybka odpowiedz,blagam:(

2 odpowiedzi prawników

9
Rafael, Aplikant Radcowski
Zagłosowali: Jacek Jaruchowski, Wanda Książek, Ino Magdi, więcej
W opisanej sytuacji ojciec dziecka dopuścił się ciężkich naruszeń ciążących na nim obowiązków i w związku z tym możliwe jest skierowanie wniosku o odebranie mu praw rodzicielskich.

Podstawą ku temu jest art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym:

"Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców."

Poniżej zamieszczam link do odpowiedzi w podobnej sprawie, znajdzie tam Pani również wzór wniosku o pozbawienie praw rodzicielskich.

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/5759/moje-dziecko

Podstawa Prawna:
Art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
01.03.2010 09:55
7
MK, Prawnik
Zagłosowali: Jacek Jaruchowski, Wanda Książek, Ino Magdi, więcej
Do oceny sądu będzie należało czy ojciec dopuścił się rażącego zaniedbania obowiązków względem dziecka, można jednak próbować pozbawić ojca praw rodzicielskich.

Proszę się jednak nie obawiać gróźb matki męża. Jeżeli opiekuje się Pani córką, dba o jej rozwój, matka męża nie będzie miała podstaw przejęcia opieki nad dzieckiem. Gdyby jednak doszło do sytuacji rozprawy sądowej - sąd będzie potrafił ocenić, że dziecko jedynie pod wpływem manipulacji ze strony matki męża "chce do tatusia". Dziecko w tak młodym wieku łatwo poddaje się emocjom, są one jednak krótkotrwałe. Inną jeszcze kwestią jest fakt, że osoba lecząca się psychiatrycznie nie jest najlepszym materiałem na opiekuna dziecka (szczególnie, że dziecko ma właściwą opiekę swojej matki). Wszystko przemawia na niekorzyść matki męża, więc głowa do góry!
01.03.2010 16:38