Jak sprawdzić na kogo jest zarejestrowany pojazd?

Jestem po rozwodzie przed sprawą o podział majątku,w czasie trwania małżeństwa zostały zakupione dwa samochody i motocykl-były zarejestrowane na byłego męża.Teraz przed rozprawą o podział majątku były mąż twierdzi iż sprzedał te pojazdy swoim rodzicom jeszcze przed orzeczeniem rozwodu więc nie będą uwzględniane w podziale majątku.Dodam iż jezdzi tymi pojazdami do tej pory. Moje pytanie to: jak i gdzie mogę sprawdzić czy faktycznie te pojazdy zostały sprzedane i kiedy? czy mógł sprzedać je bez mojej zgody? czy jeśli je sprzedał przed rozwodem to faktycznie nie ma szans by mi się coś z tego należało przy podziale majątku?Prosze bardzo o odpowiedz!!!!!!!!

1 odpowiedź prawnika

4
mkorona
Malgorzata Korona, prawnik in spe, EWSPA Warszawa
Zagłosowali: Michał Zygadło, mopro, Maciej Furtas, więcej
Witam
Jezeli przed zawarciem zwiazku malzenskiego nie podpisaliscie Panstwo tzw intercyzy, małżeńskiej umowy majątkowej, w której swoje stosunki majątkowe uregulowalbyscie w sposób odmienny niż wynika to z ustawy - wszelkie przedmioty nabyte od dnia ślubu stanowią przedmiot Waszego wspólnego majątku (z wyjątkiem tych, które z mocy prawa wchodzą do majątków osobistych każdego z małżonków).
Czyli ogolnie rzecz ujmujac wszystko, co Panstwo zakupiliscie w trakcie trwania zwiazku jest Panstwa wlasnoscia wspolna. Reguluje ta kwestie art. 31 KRO, ktory mowi : "Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich oraz Art. 31§ 1 stanowi, że w skład wspólnego majątku małżonków wchodzą prawa majątkowe nabyte przez jednego lub oboje małżonków w trakcie trwania ustawowej wspólności.
Wynika z tego, ze rowniez pojazdy o ktorych Pani wspomina nalezalyby do Panstwa obojga (chyba, ze maz kupil pojazdy za pieniadze uzyskane np w formie darowizny dla niego, badz z majatku, ktory posiadal przed slubem).
Fakt, ze pojazdy zostaly sprzedane przez meza nie zmienia sytuacji, ze ich wartosc powinna byc wliczona do calosci majatku, ktory bedzie podlegal podzialowi.

Pozdrawiam
09.03.2010 14:51