Czy przy znoszeniu współwłasności przedawnieniu ulega zwrot nakładów na budowę domu w 1965r.?

Witam.Mój współwłaściciel z ,którym budowałem wspólnie dom dwurodzinny na wspólnej działce-udziały po 1/2 chce na sprawie o zniesienie współwłasności
rozliczyć nakłady na budowę domu.Dom budowany był systemem gospodarczym.Czy nakłady ,które w znaczy sposób zwiększyły wartość nieruchomości ulegają przedawnieniu i czy skutecznie mogę wnieść o przedawnienie?Jeśli tak -to na jakiej podstawie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

1 odpowiedź prawnika

2
mkorona
Malgorzata Korona, prawnik in spe, EWSPA Warszawa
Zagłosowali: Michał Zygadło, Maciej Furtas
Witam
Roszczenie o zwrot poniesionych nakladow ulega przedawnieniu z uplywem 10 lat od dnia w ktorym stalo sie wymagalne - czyli od dnia w ktorym wspolwlasciciel nieruchomosci poniosl koszty zwiazane z tymi nakladami..
Wynika z tego, iz w przypadku pozwu wspolwlasciciela o rozliczenie poniesionych na nieruchomosc nakladow mozna podniesc zarzut przedawnienia, o ile od chwili poniesienia nakladow minelo nim. 10 lat.
Poniewaz rozumiem, ze naklady zostaly poniesione w chwili budowy domu (czyli w 1965 roku)wskazany zarzut wydaje sie byc jak najbardziej zasadny.
Kwestie przedawnien reguluja przepisy Kodeksu cywilnego art. 117 i dalej.

Pozdrawiam
09.03.2010 13:28