Czy pracodawca ma prawo wstrzymac cale wynagrodzenie?

Moj pracodawca wstzymal cale wynagrodzenie po zajeciu komorniczym mimo tego ze sprawa jest zalatwiona tzn jest zdjecie komornicze komornik wyslal faks aby poinformowac firme o tym fakcie potwierdzil to telefonicznie lecz firma usilnie twierdzi ze oficjalne pismo do nich nie dotarlo i nemoga wyplacic mojego wynagrodzenia dodam ze oficjalne pismo wyszlo od komornika 3lutego jestem od 6tygodni bez srodkow do zycia (powinnam otrzymywac wynagrodzenie tygodniowe jestem na umowie agencyjnej)niewiem gdzie sie z ta sprawa zwrocic

1 odpowiedź prawnika

3
mkorona
Malgorzata Korona, prawnik in spe, EWSPA Warszawa
Zagłosowali: Wanda Książek, migota77, Maciej Furtas
Witam.
Wynagrodzenie za prace podlega szczegolnej ochronie na mocy przepisow Kodeksu Pracy. W przypadku potracen wynikajacych ze zobowiazan alimentacyjnych potracenia moga wynosic maksymalnie 60% wynagrodzenia, natomiast w przypadku innych zobowiazan 50% (jedynie dodatkowe nagrody podlegaja egzekucji stuprocentowej). Nalezy jednakze zauwazyc , że egzekucji nie podlega wynagrodzenie w najniższej ustawowej wysokości. Egzekucja z wynagrodzenia jest prowadzona co do zasady przez komornika działającego przy sądzie rejonowym, w okręgu, którego dłużnik ma miejsce zamieszkania. Wyjatkiem jest sytuacja gdy wierzyciel wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju).
Wynika z powyzszego, iz pracodawca postapil niezgodnie z prawem wstrzymujac wyplate calosci wynagrodzenia.
Niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonym miejscu, terminie i czasie jest równoznaczne z nienależytym wykonaniem przez pracodawcę swojego zobowiązania I może zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracownik poza odsetkami za zwłokę może żądać odszkodowania za szkodę spowodowaną nieterminowym wypłaceniem wynagrodzenia za pracę.
Biorac pod uwage opisana sytuacjie proponowalabym bezposredni kontakt z komornikiem w celu uzyskania pisemnego potwierdzenia zakonczenia egzekucji z wynagrodzenia. Takie pismo wraz z pismem przewodnim prosze przedstawic pracodawcy. Jezeli pracodawca nie zareaguje pozostaje dochodzenie praw droga sadowa poprzez zlozenie pozwu do sadu pracy.
Pozdrawiam
09.03.2010 14:04