Podział majątku po latach

Jestem po rozwodzie 12lat. Mieszkanie wlasnosciowe-spoldzielcze zostawilem
z aktem notarialnym w ktorym bylo wpiasane o splacie w kwocie 30tys,zl.
Wiem, ze w owczesnym czasie bylem zagubionym czlowiekiem, nie zdajacym do konca sprawy co robie. Ponadto skutkowalo w tym okresie wizytą u psychologa
a potem u psychiatry.
Czy jest szansa po tylu latach, aby dokonac podzialu majatku, na podstawie mojej
owczesnej (niepelnej) swiadomosci?
Dziekuje i pozdrawiam
robbi

1 odpowiedź prawnika

7
mkorona
Malgorzata Korona, prawnik in spe, EWSPA Warszawa
Zagłosowali: ela, Tomek J, Wanda Książek, więcej
Witam

Roszczenia z tytułu podzialu majatku dorobkowego nie ulegają przedawnieniu. W zwiazku z tym że każdy z bylych małżonków może w każdym czasie żądać podziału majątku.
Do podziału majątku dorobkowego w zakresie przedawnienia ma zastosowanie art. 46 KRO odsylajacy w tym zakresie do przepisow KC - dotyczacych spadkow/dzialu spadku. Wynika z nich m.in ze samo roszczenie o zniesienie i podział współwłasności nie ulega przedawnieniu
Aby przeprowadzic postepowanie w tej kwestii nalezy wnieść wniosek o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce podziału majątku.
Nalezy wskazac skladniki majatku, ktre wchodzic by mialy w sklad majatku dorobkowego podlegajacego podzialowi. Moze Pan rowniez zaproponowac w pozwie sposob jego podzialu.
Jezeli jednak akt notarialny o ktorym Pan wspomina stanowil o podziale majatku, w ktorym Panu przyslugiwala splata od ex malzonki w kwocie 30 tys zl (nie wiem czy dobrzr rozumiem) - nalezy zauwazyc, ze termin przedawnienia dla tego typu roszczen wynosi lat 10. Jezeli w takim przypadku byla malzonka podniesie zarzut przedawnienia odpada mozliwosc odzyskania wskazanej kwoty.
Pozdrawiam
MK
11.03.2010 17:07 • Edycja 11.03.2010 18:04

1 ukryta odpowiedź