Prawo jazdy a zmiana adresu - jaki to ma wpływ na uprawnienia do kierowania pojazdem?

Wiem, że po zmianie istotnych danych (tu: adres zameldowania) mam NIEZWŁOCZNIE poinformować odpowiedni organ. Zwlekałam tyle, że "niezwłocznie" to na pewno nie jest. I tu mam trzy pytania:

1. Czy nadal mam prawo kierować pojazdem? Czy prawo jazdy utraciło ważność? Czy jedynie narażam się na sankcję za niedopełnienie obowiązku wymiany prawa jazdy.

2. Czy urzędnik w okienku widząc, że np. zwlekałam dwa miesiące z wnioskiem o nowe prawo jazdy ma OBOWIĄZEK AUTOMATYCZNIE skierować wniosek o ukaranie do sądu, czy jest to uznaniowe (mogę się ew. tłumaczyć urzędnikowi)?

3. Jeśli już zostanę ukarana, czy jest jakiś sposób, żeby tą karę zminimalizować?

2 odpowiedzi prawników

3
macfeer
Maciej Furtas, prawnik
Zagłosowali: Tomek J, Michał Zygadło, Malgorzata Korona
Witam.
Prawo jazdy traci waznosc jedynie w kilku przypadkach, do ktorych akurat nieaktualny adres nie nalezy. Praktycznie tez na zadne sankcje z tytulu tego faktu sie Pani nie naraza - pomijajac fakt, ze w hipotetycznej sytuacji odpowiedzialnosci za wykroczenie drogowe moze pani niechcaco wporowadzic w blad Policje co do danych osobowych. Ale to czysta hipoteza.
Urzednik wymieni prawo jazdy bez powiadamiania organow scigania - wiec prosze udac sie spokojnie do urzedu i dopelnic formalnosci. Ewentualne pytania mozna zbyc... Przewaznie bowiem pracujemy w godzinach otwarcia urzedow.
Pozdrawiam:
M.F.
16.03.2010 18:05
1
GR, brak opisu
Zagłosowali: Tomek J
żadnego wpływu na uprawnienia to nie ma :)
16.03.2010 11:37