Jaki jest minimalny okres zatrzymania prawa jazdy po wykroczeniu, jeździe w stanie po spożyciu

Na moje nieszczęście wsiadłam za kierownicę po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, po pierwszym badaniu alkomat wskazał 0,15 w wydychanym powietrzu, po drugim 0,14. Policjant powiedział mi że mogę dobrowolnie poddac się karze i wtedy z prawem jazdy pożegnam się na około 6 miesięcy, dodatkowo zapłacę min 500 złotych grzywny, ale dodał, że mogę odwołac się do sądu, argumentując, że dojeżdżam samochodem na studia 80 kilometrów i okres może uda się skrócic nawet do ok. 3 miesięcy. Proszę o poradę jak najlepiej to rozegrac, ponieważ prawo jazdy to dla mnie byc albo nie byc,ponadto jako student nie dysponuję takimi dużymi kwotami.

2 odpowiedzi prawników

4
ArO
Arkadiusz Znój, brak opisu
Zagłosowali: M. S-P, Wanda Książek, kaminm, więcej
Zakaz prowadzenie pojazdów na podstawie kodeksu wykroczeń można orzec na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Możliwe jest oczywiście nadzwyczajne złagodzenie kary, ale może to dotyczyć np. grzywny, a nie środka karnego jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Nie jest więc możliwe orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres krótszy niż 6 miesięcy. Reasumując dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.
29.03.2010 16:04
1
mariuszstelmaszczyk
Mariusz Stelmaszczyk, Adwokat, specjalizacja prawo karne i rodzinne
Zagłosowali: Marcin Karpeta
Ja natomiast odradzam przyjęcie propozycji Policjanta i dobrowolne poddanie się karze zawierającej 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów. Przy tak niewielkim stężeniu alkoholu 0,14-0,15 mg/l kierujący samochodem zachowuje realną szansę na przekonanie Sądu, by w wyroku skazującym na podstawie art.39par.1 k.w. odstąpił od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu kierujący zachowuje prawo jazdy. 
Szerzej o tej możliwości napisałem w artykule "Jak
zachować prawo jazdy pomimo prowadzenia samochodu w stanie po użyciu
alkoholu?"

Przekonanie Sądu do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów zależy od bardzo dobrze uzasadnionego wniosku oraz okoliczności, w jakich kierujący prowadził samochód po użyciu alkoholu:
czy prowadził samochód na ruchliwej dwupasmowej drodze wojewódzkiej czy też na podrzędnej drodze gminnej
czy prowadził samochód w centrum dużego miasta czy poza obszarem zabudowanym
czy prowadził samochód w godzinach szczytu o największym ruchu pojazdów i pieszych np o 8 rano czy o 2 w nocy
czy kierujący jest karany za przestępstwa lub wykroczenia drogowe
czy prawo jazdy jest kierującemu niezbędne do pracy
jak wysoką karę grzywny kierujący jest gotów zapłacić w zamian za zachowanie prawa jazdy
Oczywiście tych okoliczności jest znacznie więcej. Należy  we wniosku o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów skupić się na tych, które w konkretnym przypadku działają na korzyść kierującego, np. na porze 2 w nocy prowadzenia samochodu, gdy nie ma ruchu pojazdów i pieszych na ulicach, a więc kierujący nie stworzył dużego zagrożenia dla innych użytkowników drogi.
Nie wystarczy samo powołanie tych okoliczności. Każda z nich musi być dobrze uzasadniona oraz poparta  dołączonymi dokumentami, np zaświadczenie od pracodawcy o dobrej opinii o kierującym jako pracowniku z informacją, że prawo jazdy jest mu niezbędne do wykonywania pracy.
Jeśli włoży się w to dużo pracy, wówczas możliwe jest przekonanie Sądu do odstąpienia od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. Należy się liczyć z koniecznością zaproponowania wyższej grzywny np. 2000 zł.  Warto się postarać, gdy stawką jest mieć czy nie mieć prawo jazy przez co najmniej 6 miesięcy.
Pozdrawiam


28.01.2012 22:38